Čo musí mať dobrý elektrický paletový vozík?

Niekto by si možno myslel, že vybaviť sklad predsa nie je nič ťažké. Dostatočný priestor, k tomu niekoľko regálov a nakladacia rampa, ku ktorej nebude problém sa dostať aj s väčšími nákladnými autami.

Aj paletové vozíky sú veľkými pomocníkmi

Lenže čo s tovarom? To ho budú zamestnanci nosiť v rukách? Ak to budú len takmer nič nevážiace drobnosti, tak kľudne, ale akonáhle to budú ťažšie veci alebo objem bude väčší, nezaobídete sa bez spoľahlivej manipulačnej techniky.

To je však všeobecný pojem. Manipulačná technika je všetko od paletových vozíkov až po špeciálne vysokozdvižné vozíky do výbušného prostredia. Preto je výber vhodnej manipulačnej techniky značne individuálny.

Veľká časť skladov sa však zaobíde aj „len“ s paletovými vozíkmi. Aj napriek tomu, že ide o naozaj základnú manipulačnú techniku, ich prínos je v rôznych skladoch veľmi veľký. O to viac ak ide o paletové vozíky s elektrickým pohonom.

Výkon, ľahká manipulácia a bezpečnosť

Takéto elektrické paletové vozíky sú pochopiteľne určené do skladov, kde síce nie je potrebné dvíhať ťažký náklad do výšok ako s vysokozdvižnými vozíkmi, ale je potrebné ich presúvať z miesta na miesto a kvôli váhe nákladu je potrebná „výpomoc“ v podobe elektromotora. Obzvlášť strmé rampy môžu byť v takýchto prípadoch zradné.

Od elektrických paletových vozíkoch sa však neočakáva len dostatok výkonu, s ktorými zvládnu aj tie strmé rampy. Musia byť dostatočne obratné, aby sa s nimi bezproblémovo manévrovalo v úzkych uličkách, či tesných nákladných plochách vozidiel.

Okrem výkonného elektromotora tak takýto paletový vozík musí mať aj kompaktné rozmery a presné systémy riadenia. A samozrejme, dôležitá je aj bezpečnosť, takže sú potrebné aj brzdy, ktoré dokážu v prípade potreby vozík rýchlo zastaviť.

Zdroj obrázka:

Autor: Siwakorn1933 / Shutterstock.com