Podľa čoho si vybrať plot ku svojmu domu

Plot je neodmysliteľnou súčasťou domu, ktorá dotvára jeho celkový vzhľad. V minulosti slúžili ploty hlavne ako ochranný prvok pred divou zverou a zlodejmi, dnes už okrem tohto spĺňajú aj estetický charakter. Podľa čoho postupovať pri výbere plotu? Na výber máte z týchto typov – živý, kamenný, železný, drevený a pletivový plot. Aké sú ich hlavné výhody a nevýhody?

shutterstock_273279809

Živý plot a jeho výhody

Hlavnou výhodou živého plotu je, že sa dokonale hodí k domu so záhradou. Príroda k prírode a dostatok súkromia, ktoré husté živé steny poskytujú. Nevýhodou je, že musíte dosť dlho čakať, kým plot vyrastie do požadovanej výšky a musíte sa oň starať, z toho však plynú rôzne výhody – môžete plot znížiť kedykoľvek sa vám zachce, aj tak raz dorastie.

Kamenný plot a jeho výhody

Veľkou výhodou kamenného plotu je, že sa dá dobre kombinovať s kovovým. Tiež pôsobí veľmi príjemne, no postaviť ho vám dá poriadne zabrať. Taktiež je veľmi náročný na stavebný materiál, za to sa oň však prakticky nemusíte starať a zub času mu akurát pomôže.

Železný plot a jeho výhody

Železné ploty majú hlavné tú výhodu, že sa dokonale hodia do vidieckeho prostredia. Ideálna je kombinácia s kamenným plotom preto, lebo vďaka nemu máte dostatok súkromia. Ináč samotné kovové profilové ploty veľa súkromia neposkytujú. Ak chcete, aby vám dlho vydržal, musíte sa oň pravidelne starať, zase však s jeho výstavbou nie je toľko roboty.

Drevený plot a jeho výhody 

Tiež veľmi príjemný na pohľad, záleží na vás, aký „stupeň súkromia si nastavíte“. Výstavba je pomerne jednoduchá a rýchla. Taktiež je na tom super cenovo, no menšou nevýhodou je potrebná starostlivosť o to, aby ste mu čo najviac predĺžili životnosť – natieranie či postreky proti škodcom, hubám a plesniam.

Pletivový plot a jeho výhody

Hlavnou výhodou pletivového plotu je jeho nízka cena a čas, za ktorých stihnete svoj pozemok oplotiť. Nevýhodou je, že nevyzerá veľmi esteticky a aj to, že vám do záhrady každý vidí. Síce môžete použiť rôzne transparentné plátna, tie však nie sú veľmi okulahodiace.

Aký plot je najlepší? Ten, ktorý najviac spĺňa vaše aktuálne požiadavky. Pamätajte však na to, že aj ploty, aj vaše domové brány by mali ladiť nielen s domom, ale aj s celkovým charakterom štvrte, v ktorej bývate.