Najlepší spôsob, ako presne povedať, čo sa nachádza v našej vode, je spraviť si rozbor vody, ale existuje niekoľko spôsobov, ako skontrolovať kontaminanty pomocou našich zmyslov.
Tu sú niektoré náznaky, že voda z vodovodu nemusí byť bezpečná na pitie.
- Skontrolujte či nie je voda zakalená
Voda, ktorá je bezpečná na pitie, by mala byť v ideálnom prípade čistá bez zápachu a chuti. Jedným zo spôsobov, ako zistiť, či je voda znečistená, je hľadať zákal alebo zakalenie. Kým zakalená voda nie je nevyhnutne nebezpečná pre vaše zdravie, mohla by signalizovať prítomnosť nebezpečných patogénov alebo chemikálií.
- Skontrolujte si po umytí vaše ruky
Tvrdá voda je často charakterizovaná nahromadením látok, ako je vápnik alebo horčík, ktoré môžu zanechávať usadeniny na vašom dreze, vodovodnom kohútiku, alebo poháriku na pitie. Môže to byť tiež dôvod, prečo cítite slizký pocit na rukách po umytí mydlom alebo na čistenie odevov musíte použiť viac pracieho prostriedku.
- Žltá, oranžová alebo hnedá voda nie je nikdy dobrým znamením
Žltá voda by mohla signalizovať prítomnosť chrómu-6, chemickej látky spôsobujúcej rakovinu. Môže to byť tiež znak nahromadenia železa, mangánu, medi alebo olova. Ak vaša voda pochádza z verejného systému, skontrolujte či sa žltý odtieň objaví iba pri tečúcej studenej vode, čo by mohlo znamenať, že váš podnik jednoducho čistí potrubia.
Voda, ktorá je oranžová alebo hnedá, môže obsahovať aj prebytočné železo, mangán, olovo alebo môže signalizovať prítomnosť hrdze, ktorá môže rozmnožovať baktérie.
- Voda zafarbená zelenou alebo modrou môže obsahovať zvýšené hladiny medi
Modrá alebo zelená voda je často príznakom zvýšenej hladiny medi spôsobenej skorodovanými rúrkami. Hoci meď nie je pre vás zlá v malých dávkach, vysoká úroveň môže spôsobiť zdravotné problémy, ako je anémia a poškodenie pečene a obličiek.
- Dajte si pozor na nadbytok chlóru
Chlór sa zámerne pridáva, aby zabil baktérie a patogény, ale keď sa zmieša s inými organickými zlúčeninami, môže vytvoriť niekoľko škodlivých vedľajších produktov.
Jeden z týchto vedľajších produktov, skupina chemikálií známych ako trihalometány (THM), bola spojená s problémami s obličkami a zvýšeným rizikom rakoviny.
Nízka hladina chlóru vo vodnom systéme môže ľudí vystaviť aj parazitu zvanému giardia, ktorý spôsobuje hnačku, kŕče a nevoľnosť. Voda, ktorá voní ako bielidlo, môže byť príznakom nadmerného množstva chlóru v miestnom systéme.