Ako jednoducho a účinne znížiť náklady za auto

To, že vaše auto má už nejaký ten rok navyše, nie je žiaden dôvod, aby ste ho dávali do šrotu. No ak sa jeho spotreba a náklady neustále zvyšujú, možno je načase o tom  uvažovať. Teda aspoň do momentu, kým si neprečítate tieto rady, ktoré vám pomôžu skresať náklady na vášho štvorkolesového miláčika. Kde začať?

shutterstock_308321690

Auto

Čím lepšia aerodynamka, tým nižšia spotreba

Základom je zlepšiť aerodynamiku auta bez toho, aby ste mu museli prezvárať karosériu. Ako na to? Ak milujete lyžovačku, vždy po nej si dajte dole truhlu na lyže. Naozaj sa vám to oplatí. Ďalším pomocníkom na zníženie odporu vzduchu sú deflektory, ktoré okrem toho tlmia aj hluk počas jazdy s otvorenými oknami.

Poriadok v aute vám pomôže ušetriť

Poznáte to, v kufri vám neustále niečo pribúda – synove korčule, voda do ostrekovačov, motorová píla a podobné veci, ktoré sa vám tam zhromažďujú a pomaly zakladajú vlastné parlamentné zriadenie. Upracte si tam, hoci to nevidíte, vaše auto túto váhu musí voziť. Pomôžu vám gumené vaničky do kufra, vďaka ktorým  to tam môžete lepšie zorganizovať.

Gumené rohože na koberčeky

Ak sa vám zdá, že platíte príliš veľa za údržbu auta, skúste tieto triky. Položte gumené rohože na koberce do auta, a keď sa zašpinia, nemusíte ich tepovať, jednoducho ich vyprášite alebo vystriekate wapkou. Ak vozíte domáceho miláčika, kúpte si špeciálnu plachtu či deku, vďaka ktorej nebudete mať sedačky od chlpov.

Správny tlak v pneumatikách

To, že v lete by ste mali v rámci zníženia spotreby jazdiť na letných pneumatikách a v zime na zimných, ja jasné. Čo však mnoho ľudí nevie, je že tlak v pneumatikách nižší aj o 10 % ako odporúča výrobca môže spôsobiť nárast spotreby paliva o 0,5 l/100 km. Pozor by ste si však mali dať na to, aby ste pneumatiky nepretlakovali, pretože vtedy prichádzajú o svoje optimálne jazdné vlastnosti.