Boli ste už na dovolenke vlastným autom? Prečo to konečne tento rok vyskúšať?

Aj keď je zima a teda obdobie v roku, kedy do zahraničia vyrážame hlavne lyžovať, milovníci leta už určite pomaly „rozplietajú“ plány na leto. Či už prezeraním first minute zliav na letecké dovolenky v exotike, alebo detailným plánovaním dovolenky vlastným autom. Ak rozmýšľate, že toto leto skúsite dovolenku autom prvýkrát, tu je pár vecí, ktoré by ste mali vedieť.

S vlastným autom zažijete aj to, čo by ste inak nezažili

V prvom rade treba povedať, že ak sa vyberiete na dovolenku vlastným autom, je tu riziko toho, že budete musieť riešiť nejakú technickú poruchu. A čím staršie auto máte, tým väčšie je toto riziko. Aj keď úplne odstrániť sa nedá, je ho možné aspoň výrazne minimalizovať tak, že si svoje auto necháte pred dovolenkou detailne skontrolovať a v prípade potreby objednáte nové autodiely podľa VIN, ktorými nahradíte potenciálne problémové súčiastky.

Aj napriek tomuto čiastočnému riziku však stojí za to mať na dovolenke vlastné auto a vidieť tak viac ako len bezprostredné okolie hotela a najbližšiu pláž. Práve takáto flexibilita a väčšia sloboda sa radia medzi najväčšie výhody „autových“ dovoleniek.

Ak vám naviac nie je cudzie plánovanie, môžete si naplánovať vlastný poznávací zájazd po vami vybranej krajine. Často totiž tie najkrajšie miesta bývajú mimo hlavných dovolenkových lokalít.

Čo si treba pribaliť? No predsa schopnosť dohovoriť sa

Tiež platí, že ak chcete naozaj spoznať cudziu krajinu, najautentickejšie ju zažijete v lokalitách, kde sú dovolenkári skôr výnimkou. Vo vychýrených dovolenkových rezortoch totižto stretnete viac hostí ako domácich a často tam všetko býva tak trochu „umelé“.

Zároveň však treba myslieť na to, že sa budete potrebovať nejako dohovoriť. Ak neovládate jazyk danej krajiny, často vám pomôže aspoň angličtina. Teda v prípade, že aj domáci budú mať aspoň základnú znalosť angličtiny.

Nemusíte sa však báť ani situácií, keď bude znalosť angličtiny „prítomná“ len z vašej strany. Veď dorozumieť sa dá aj overeným spôsobom: „rukami-nohami“. V mnohých situáciách to naozaj funguje.

Zdroj obrázka:

Autor: S_Photo / Shutterstock.com