Aj keď si to málokto z politikov priznáva, je jasné, že Grécku neostáva v Eurozóne dlhá budúcnosť. Je totiž pravdepodobné, že vo voľbách zvíťazí krajná ľavica, ktorá je orientovaná proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje Brusel. Teda, prepáčte, Brusel je to len formálne, v skutočnosti by sme mohli skôr napísať o opatreniach, ktoré presadzuje Berlín a pani Merkelová. Tá si totiž spoločne s ďalšími politikmi stále neuvedomuje, akou zbytočnosťou bolo naliatie miliárd eur z vreciek daňových poplatníkov na riešenie gréckeho dlhu, ktorý sa nezmenšuje, naopak stále sa zväčšuje a v bankrot už snáď neveria len tí najväčší optimisti. Otázkou ostáva, ako na grécky bankrot a následný odchod z eura zareagujú trhy a takisto ratingové agentúry. Naše ministerstvo financií zistilo, že bankrot Grécka a následný odchod z Eurozóny by stál každého z nás cez 700 eur. Neviem ako vám, ale mne sa to zdá ako dosť priškrtené za vlasy, aby sme naďalej doplácali na grécku lenivosť. V tejto krajine panuje už takmer úplná anarchia, výber daní na určitých miestach je takmer nulový, v médiách počúvame o podvodoch, ktoré robia obyvatelia tejto krajiny, aby okradli štát. Otázkou je, dokedy budeme toto všetko Grékom tolerovať? Bude Grécko koncom týchto problémov, alebo potom ako domino začnú padať ďalšie ohrozené štáty, ako Španielsko, Írsko, Portugalsko, atď.?
Je Grécko začiatkom či koncom ?
12. júna, 2012/ Peniaze/
Škoda, že jste nepřišel s něčím konkrétním, ale pouze „citujete“ z bulvárních médií – sám píšete „v médiách počúvame o podvodoch“.
Ono to v Řecku není tak jednoznačné a ani ty peníze z EU nešly Řecku a Řekům, nýbrž bankám. Velký díl viny nesou i „rejtingové“ agentury, které minimálně pro nepředpovězení hypoteční krize a pád banky LaB (kterou krátce před tím hodnotily jako naprosto zdravou, byť byla prolezla rakovinou skrz naskrz) měly být již dávno ignorovány jako neprofesionální a zbytečný holport „mafiánů“.
Peniaze išli na revitalizáciu Nemeckých a Francúzských bánk, inak by sme žiaden Euroval ani nič podobné neriešili. Ratingové agentúry by mali byť zakázané, pretože spôsobujú len umelé bubliny a paniky na trhoch. Chýb je a bolo neskutočne veľa, žial pokiaľ tečú peniaze EU daňovníkov do súkromného sektora, tak sa nič nezmení. Bolo by na čase spraviť reálne opatrenia, ktoré posilnia EU ekonomiku a naštartujú ekonomiky členských štátov.
Takto si len zbytočne draho kupujeme čas, kŕmime súkromný sektor peniazmi napriek tomu, že dobre vieme ako to dopadne.