Líderstvo – dar či umenie?

1021575_businessman_silhouetteLídri – to sú tí, ktorí najviac hýbu svetom a sú väčšinou aj najúspešnejší. Ak ste už teraz jedným z nich, tak možno v nasledujúcich riadkoch nájdete inšpiráciu pre vašu líderskú skúsenosť. Ak zase chcete byť lídrom v budúcnosti, tak zistíte, čo všetko vám môže takéto niečo priniesť. A ak lídri byť nechcete a ani sa nimi necítite? Tak, aj keď možno neuveríte, je článok určený najmä vám, keďže možno v sebe lídra objavíte! 

Kto je to líder?

Poznáte rozdiel medzi manažérom a lídrom? Ako sa vraví ,,líder robí správne veci a manažér robí veci správne,“ tak presne z tejto definície vychádza postavenie lídra a vodcu. Práve títo ľudia totiž určujú beh udalostí a to, ako sa budú veci robiť. Nechceme podceňovať manažérov či stredný manažment, avšak tí väčšinou prijímajú rozhodnutia lídrov a následne rozhodujú o ich realizácii, čo je však taktiež pre úspešné vedenie neuveriteľne dôležité. Poznáte známych svetových lídrov? Barack Obama, Mahátma Gádhí, či Ján Pavol II.? Každý z nich má niečo spoločné či odlišné. Avšak všetkých spája obrovská charizma a odhodlanie robiť správne veci!

Rodený líder

Takéto typy ľudí sa bežne prejavia už na základných či stredných školách – sú to tí malí šéfovia, čo si myslia, že im všetko ide najlepšie. Ak ste medzi nimi aj vy, tak máte dobré predpoklady pre to, aby ste v budúcnosti vedeli viesť ľudí. Avšak pozor! Dajte si veľký pozor na vaše vlastné ego a správanie. Pokiaľ sa totiž začnete vďaka svojim schopnostiam chovať ako ,,najväčší kráľ“ sveta a budete tak posudzovať aj ľudí, tak sa vám to skôr či neskôr škaredo vypomstí. Pokiaľ však dokážete ovládať sám seba, tak máte napoly vyhraté a môžete sa stať veľmi úspešným lídrom!

,,Ja na to nemám“…

To si zase často vravia tí, ktorí lídrami nie sú a ani ten potenciál v sebe necítia. Môžem to opísať na sebe – po vstupe do istej študentskej organizácie som bol okamžite vyselektovaný za team-leadra, konkrétne v oblasti komunikujúcej s korporátnym sektorom a firmami. Zrazu to bol šok – veď som sa vždy považoval za introverta a navyše som sa bál hovoriť pred ľuďmi, o firmách ani nehovoriac. Nakoniec som si povedal, že to skúsim. Líderský potenciál som v sebe postupne objavil, dnes dokážem ľudí pod sebou viesť a prijímať strategické rozhodnutia. Nech to je inšpiráciou aj pre vás – niekedy to stačí len skúsiť, a zrazu v sebe objavíte úžasného lídra schopného dosiahnuť veľké veci!

Som lídrom a chcem radu

Ak ste lídrom teraz, tak vám môžme taktiež poskytnúť cenné rady. Snažte sa predovšetkým vnímať spätnú väzbu a takisto posudzovať veci z iného uhla pohľadu. Takto potom budete vedieť ľudí lepšie viesť, keďže budete presnejšie očakávať ich reakciu na vaše pokyny. Ako sme už spomenuli, tak najmä nepodľahnite veľkosti vlastného ega. Stále sú oveľa lepší lídri než vy, a preto sa radšej snažte, vzdelávajte sa a pracujte tak, aby ste ich mohli obehnúť či dokonca predbehnúť. Nie je nič horšie než stagnácia – tá vlastne znamená kráčať vzad.

Veríme, že ste sa dozvedeli niečo nové o líderských skúsenostiach. Ak ste líder, aplikujte to, čo sme písali. Ak sa na to necítite..tak to skúste a možno sa v tom presne nájdete! Budeme radi, ak nám svoje skúsenosti napíšete do diskusie.

Zdroj obrázku : http://www.sxc.hu/photo/1021575