Príbeh Nokie – inšpirácia aj pre vás

mobile-phone-3-1225932-mKaždý aspoň trochu technologicky zdatný človek pozná príbeh mobilného giganta Nokia. Spočiatku prakticky dominantný hráč na trhu s mobilmi, spoločnosť, ktorá sa zaslúžila o široký rozvoj týchto komunikačných nástrojov. Dnes sa Nokia nachádza v rámci trhového podielu až na konci a najnovšie ju pod svoje krídla prebral Microsoft, inak by zrejme zanikla. Tento príbeh môže byť inšpiráciou aj pre vás – konkrétne takým, že aj napriek úspechom sa musíte stále zlepšovať, inak pád príde a je jedno, či to bude o rok či o päť rokov.

Stagnácia a uspokojenie

To je to najhoršie, čo sa vám môže pri vašej ceste za úspechom prihodiť. Aj Nokia bola spočiatku dominantná, ale uspokojila sa a nebola tak pripravená na príchod konkurencie. Z toho vyplýva ďalšia korelácia – musíte sa zlepšovať aj vtedy, keď vás do toho okolie či konkurenti netlačia. Nutnosť progresu totiž skôr či neskôr príde a ak sa pripravíte, tak budete aj vtedy tými najlepšími, ktorí najlepšie zachytia nové trendy. Ideálne to môžeme ilustrovať na smartfónoch – Nokia sa na ne nepripravila, a aj preto má iba jednopercentný podiel predaja týchto telefónov na trhu.

Skromnosť a motivácia

Nokii sa darilo, avšak postupne jej manažéri strácali súdnosť či skromnosť, čoho dôsledkom bol veľmi krutý pád. Vám sa to tiež môže stať, pokiaľ neostanete nohami pevne pri zemi. Buďte zdravo  sebavedomí, verte si, tak to predsa má byť! Nebuďte však zbytočne namyslení, nakoľko to sa vám môže veľmi nepríjemne vypomstiť! Ostaňte radšej verní presvedčeniu a svojej ceste, pretože to je to, čo vám aj neskôr v živote ostane.

Expanzia a rozširovanie

Máte dobrý, skutočne hodnotný produkt, všetko funguje úplne perfektne a vy si myslíte, že už nie je čo vylepšovať? Tak to sa mýlite, priestor na vylepšenia a eventuálne ďalšie investície tu stále je. Pokiaľ ho nevyužijete, tak neodvratne príde nepríjemný pád a opäť sa vrátime ku nepríjemnému konštatovaniu osudu Nokie…

Hlavné je jedno – nikdy nestagnujte, lebo to je tá najlepšia cesta ku pádu. Stále sa zlepšujte, pracujte na sebe a uvidíte, že vás negatívny osud Nokie nestihne! Držíme vám v tom palce!