Proteiny a iné doplnky výživy

Čo sú to vlastne proteíny? Sú hlavným zdrojom materiálu na tvorbu a obnovu krvi, svalov, kostí, zubov, kože, vlasov, vnútorných orgánov. Molekuly proteínov vytvárajú niektoré enzýmy a hormóny a slúžia ako dôležité regulátory v ľudskom tele. Slúžia na udržiavanie krvného tlaku, úroveň cukru v krvi a metabolizmu.

Možno ich tiež považovať za najkomplexnejšiu skupinu látok známych pre vedu. Skladajú sa z menších molekúl, ktoré sa nazývajú aminokyseliny. Až 22 rôznych aminokyselín potrebuje ľudské telo, aby mohlo vytvoriť všetky proteíny, ktoré potrebuje. Mnohé z nich si bunky sami vytvárajú, len 8 z nich môžete získať len cez stravu, ktorú konzumujete. Patrí sem napríklad lyzín či tryptofán.

Všetky esenciálne aminokyseliny obsahuje veľa proteínových jedál živočíšneho pôvodu ako napríklad ryby, vajcia či syry, voláme ich tiež kompletné proteíny.

Človek potrebuje konzumovať bohatú, pestrú a vyváženú stravu, ktorá obsahuje všetky potrebné látky, potrebné pre zdravý stav organizmu. Počas života však dochádza k mnohým udalostiam, kedy sa naše telo viac vyčerpáva, ako je zdravé. Vtedy je potrebné do stravy zakomponovať aj výživové doplnky. Potrebujú ich napríklad vrcholoví športovci, ale aj iní ľudia.

Ako sa hovorí, každý si je strojcov vlastného šťastia. Preto by sme mali skutočne dbať aj na správne stravovanie, aby naše telo bolo v úplnom poriadku. Len tak budeme predchádzať jeho vyčerpaniu a mnohým chorobám. Je len na nás, aby sme sa oň správne starali.