Robia hračkárske zbrane deti agresívnejšími?

Tak ako dievčatá milujú hranie sa s bábikami, ich prezliekanie či kŕmenie, tak chlapci milujú hranie sa na strielačky, Ramba či policajtov. Už odmala ich priťahujú zbrane. Časť rodičov tieto hry sprevádza obavami, druhá časť tomu nepripisuje žiadny väčší význam. Čo si myslíte, ktorý prístup je lepší? Ten druhý, pretože zbrane nie sú nič iné ako nástroj získavania si moci a dominancie, a to je medzi ľuďmi aj zvieratami úplne prirodzené. Takže všetky tie naháňačky a strieľanie po sebe s detským samopalom nie je nič iné ako prirodzenosť, ktorá sa derie na povrch.

shutterstock_213134521

Čo na to hovoria psychológovia

Podľa psychológov je to úplne prirodzené a môže za to evolúcia, ktorá nám toto vštepila do génov. A nielen nám, ale aj opiciam, levom, muflónom či jeleňom. Každý samec chce byť dominantný a mať čo najväčšiu moc. Moc je obrovským lákadlom a vďaka zbraniam ju môžete získať. Práve odtiaľto sa berie tá fascinácia malých chlapcov zbraňami, pretože keď vidia v telke ako lasery na hlavniach zbraní mieria na zločinca a ten je zrazu dokonale poslušný, uvedomujú si, akú majú silu.

Majú sa rodičia čoho obávať?

Psychológovia považujú tieto hry za neškodné, nie je dôvod na žiadne obavy. Opäť, skutočne je to niečo prirodzené, proti čomu nemá zmysel a ani cenu bojovať. Jediné, čo môžete urobiť, je vysvetliť vašej ratolesti, že je obrovský rozdiel medzi skutočnými zbraňami a tými hračkárskymi. V žiadnom prípade sa však neuchyľujte k nejakým zákazom, jediné, čo tým dosiahnete, je presný opak toho, čo chcete.

Čo hovoria štúdie

Doteraz žiadna zo štúdií nepotvrdila, že deti, ktoré sa ako malé hrávajú so zbraňami, sú v pokročilom veku agresívnejšie. Dieťa si uvedomuje, že ide o hru a nie je to skutočnosť. Záleží na dieťati, či si postupom času nájde nové koníčky, alebo ho zbrane budú fascinovať aj ďalej, vstúpi do policajného zboru či armády, kde do povinnej výbavy patria nepriestrelné vesty, uniforma a hlavne zbraň a splní si svoj sen.