Skombinujte efektívnosť a prácu z domu

Vedci počas 9-mesačného výskumu v najväčšej čínskej cestovnej agentúre s 16-tisíc zamestnancami zistili, že home office viedol k vyššej pracovnej výkonnosti. Hoci sa tieto výsledky zrejme nedajú zovšeobecniť, práca z domu je stále čoraz viac populárna. Samozrejme, má aj svoje nevýhody – nevidíme kolegu ako pracuje, čo nás v kancelárii motivuje k lepším výsledkom a podobne. No keď sa sa budete riadiť týmito radami, vaša efektivita pri práci z domu neutrpí.

shutterstock_236836291

Oddeľte prácu od súkromia

Najčastejším dôvodom neefektivity pri práci z domu je rozptýlenie. Preto vybudujte fyzickú a aj psychickú bariéru medzi vašim pracovným kútikom a zvyškom domácnosti. Aj ostatní členovia rodiny si musia uvedomiť, že momentálne pracujete a nemôžu vás vyrušovať. Žiadny Facebook, žiadna telka, žiadne hranie sa s vašou ratolesťou, tu je iba práca.

Pracujte pri pracovnom stole

Nehľadajte si alternatívne miesto pri gauči, v posteli či na sedacom vaku. Sadnite si za pracovný stôl a na stoličku. Kancelárske stoličky majú tú výhodu, že vám telo nastavia tak, aby ste sa dokázali sústrediť a nemuseli si neustále hľadať pohodlnejšie miesto. Žiadne upadanie do spánku v teplej posteli, ale vzpriamené sedenie a efektívna práca.

Nepodceňujte svetlo

Pri práci je dôležité mať dostatok svetla, ideálne toho prirodzeného. Preto majte vytiahnuté žalúzie, odostreté závesy, bude pre vás oveľa jednoduchšie sústrediť sa. Aj preto je najlepšie umiestniť váš pracovný stôl ku oknu. Tiež nezabúdajte ani na malú stolnú lampu, ktorá osvetlí vaše pracovisko a aj myseľ počas sychravých dní.

Moderná technika je dôležitá

Nie je dôležité mať len počítač, je dôležité mať počítač, ktorý vás nebude rozčuľovať tým, že je pomalý a všetko mu trvá. Aj preto je pre vašu efektivitu veľmi dôležité, aby ste mali techniku v dobrom stave. To isté sa týka programov a ostatného softvéru, ktorý potrebujete pri práci. Na pracovisku sa o vás postará zamestnávateľ, no keď chcete pracovať z domu a byť efektívny, musíte sa o seba postarať vy. A toto je návod, ako to zvládnete.