Rok 2013 bude vo finančnej sfére veľmi zaujímavý

Európa a svet vstúpili do nového roka 2013 so zatajeným dychom a očakávaním toho, čo sa bude v tomto roku vo finančnej sfére diať. Vianočné sviatky boli ako každý rok dňami pokoja, kedy sa v médiách až tak často neobjavovali informácie o tom, čo sa deje vo viacerými problémami zmietanej Európe. Avšak Vianoce už sú za nami a preto je načase sa ponoriť do možno trpkej, ale nepopierateľnej reality.

Rok 2013 prináša opäť nové výzvy i problémy. Pre viacero členských krajín Eurozóny bude práve tým kľúčovým, ktorý rozhodne o tom, kam sa toto zoskupenie bude uberať. Snáď najväčší evergreen posledných rokov Grécko, šokovalo svet nedávnym vyhlásením, že štátne dlhy zacelí cez reparácie, ktoré si nárokuje od Nemecka, pričom sa jedná o náhrady škôd spôsobených Nemcami počas druhej svetovej vojny. V súčasnej situácii vyznieva toto vyhlásenie veľmi nešťastne, nakoľko práve hlavne Nemcom môžu Gréci vďačiť za to, že ešte stále nemuseli vyhlásiť štátny bankrot. Ostáva len veriť, že sa politici spamätajú a toto vyhlásenie podnecujúce napätie odvolajú.

Pri predpovediach pre nový rok nesmieme obísť ani našu rodnú krajinu Slovensko. Od nového roka nadobudli účinnosť zmeny, zavedené súčasnou jednofarebnou vládou, pričom tieto zmeny síce zvyšujú zisky z daní do štátneho rozpočtu, ale na druhej strane aj utlmujú podnikateľskú aktivitu. Podľa môjho názoru táto stratégia v čase krízy nie je správna, nakoľko aj živnostníci či malé podniky sú pre tempo ekonomiky veľmi podstatné a v súvislosti so zvýšeným daňovým zaťažením sa dá práve v tejto oblasti očakávať výrazný útlm aktivít.

Ekonómia nie je exaktná veda, kde sa dajú konkrétne javy či prognózy určiť podľa presne stanovených vzorcov či premenných. Nikdy totiž nevieme, ako na daný vývoj zareagujú tí najdôležitejší členovia ekonomických procesov – ľudia. Ich reakcie totiž determinujú celý ekonomický vývoj a ostáva nám len čakať, čo prinesie tento vývoj v novom roku 2013.