Urobte zo svojej domácnosti energeticky efektívnu

Energeticky efektívne domácnosti sú v súčasnosti veľkým trendom a všetko nasvedčuje tomu, že tento trend sa zmení na dlhodobo obľúbený životný štýl. Nie je to len vďaka zelenej politike Európske únie, ale aj kvôli ľuďom, ktorí si uvedomujú, že prírodu je dôležité zaťažovať čo najmenej. Energeticky efektívny spôsob života si obľúbili aj preto, že plastové okná, podlahové kúrenie či používanie sprchy, výrazne znížia náklady.

Luxusný dom

Luxusný dom

Zateplenie

Veľmi dôležité je zateplenie, ktoré vám pomôže počas vykurovacej sezóny znížiť náklady na energiu až o tretinu. Aká je návratnosť zateplenia? To záleží od použitého materiálu a ďalších individuálnych faktorov, no v priemere sa to pohybuje na úrovni 8 rokov. Ďalšou výhodou je, že zateplenie zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti na trhu.

Trojkomorové okná

Sklo netesní, aj preto viac tepla ako cez steny uniká práve cez okná. Ak chcete mať energeticky efektívnu domácnosť, minimálne trojkomorové okná sú nutnosť. Prečo? Pretože vzduchové bubliny v jednotlivých komorách fungujú ako izolant. Znížiť úniky tepla môžete aj vďaka vonkajším žalúziám či roletám. Tiež by ste nemali zabudnúť na dobre tesniace dvere.

Podlahové kúrenie

Tento spôsob vykurovania nájdete dnes už takmer v každom pasívnom dome. Keď to porovnáte s radiátormi, tak spotreba je nižšia o 20 – 30 %, je vhodnejší pre ľudí, ktorí majú ťažkosti s alergiami či dýchaním, pretože nevíri vzduch a s ním prach a roztoče, miestnosť vyhrieva rovnomerne a navyše vám neukrajuje priestor z izby ako radiátory, pretože je ukryté pod podlahou.

Šetrite vodu

Sprchovanie je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako ušetriť vodu. Do vane napustíte približne 100 litrov vody a minútou sprchovania spotrebujete menej ako 8 litrov v závislosti od vášho prietoku hlavice. Okrem toho môžete znížiť spotrebu vody aj umývačkou riadu či splachovaním úžitkovou vodou.

Ak potrebujete interiérové dvere, plastové okná či vonkajšie žalúzie, ktoré vám pomôžu zosekať vaše náklady, navštívte stránku Udosk.sk.