Úspora elektrickej energie

Po pohľade na Vaše ročné zúčtovanie elektrickej energie je Vám nevoľno? Suma, ktorú vidíte sa Vám vôbec nepáči ale namerané hodnoty nepustia, a tak ak sa nevyskytla chyba pri vystavovaní zúčtovania, pri reklamácií nepochodíte.

O úsporách elektrickej energie v domácnostiach sa na internete dočítate množstvo informácií. Odborníci radia v prvom rade vymeniť staré spotrebiče za nové, ktoré majú nižšiu spotrebu. Najväčšia úspora nastane pri výmene chladničky za úspornejší model, keďže tento spotrebič je v prevádzke nepretržite.

Ďalšou možnosťou ako ušetriť je svetlo. V prvom rade nesvieťte tam kde nepotrebujete, ak teda sa v miestnosti nenachádzate zhasnite. A televízia sa dá taktiež pozerať potme. Nemalé prostriedky ušetríte ak použijete led žiarovky namiesto klasických žiaroviek alebo žiariviek. Tie sa vyrábajú v rôznych variantoch a určite nájdete vhodnú aj pre Vás.

Chcete ušetriť ale design je pre Vás dôležitý? Ak uvažujete aj nad novou lampou určite si vyberiete zo širokej ponuky led svietidiel. Tieto sú rozdelené do jednotlivých kategórií podľa toho pre aké využitie sú určené. Či ide o stropné, nástenné svietidlá, svietidlá do kuchyne, obývacej, detskej izby alebo sú určené na dekoračné využitie.

Na dekoračné účely sa výborne hodia tzv. led pásy, tieto dotvoria interiér ale aj exteriér. Môžete nimi podsvietiť obrazy, osvetliť vitríny, kuchynské linky ale aj bary či zvýrazniť reklamu. Samozrejme predajcovia ponúkajú aj príslušenstvo, toto pozostáva z led napájacieho zdroja a diaľkového ovládania.

Pri výbere správnej led žiarovky je dôležitý svetelný tok, ktorý sa udáva v lumenoch (lm). Tento údaj nájdete na obale a udáva svietivosť.

Led žiarovky sa vyrábajú aj v troch farebnostiach svetla. Tieto sa označujú ako teplá, studené a denná biela (warm, cold a daylight white). Do miestností sa najlepšie hodí teplá biela, keďže priestory pri tomto type svetla pôsobia útulne. A v takto osvetlenej miestnosti sa človek cíti veľmi príjemne.