Zakynthos a jeho nočný labyrint

Erasmus nemôže byť nikdy zlý nápad, hlavne nie vtedy, keď mrazivú slovenskú zimu vymeníte za príjemných januárových 17°C v Grécku. Nehovoriac o tom, že ešte v polovici októbra sa v mori môžete okúpať bez toho, aby do vás vrazila ľadová kryha. Nová krajina, nový jazyk, noví ľudia a nové dobrodružstvá. Cestovať v Grécku je príjemné a zároveň stresujúce. Prečo? Pretože je tu toľko krásnych miest a váš rozpočet je obmedzený. Či už časovo, ale hlavne finančne. Každopádne hneď po prvom týždni sme sa rozhodli, že jeden z tých tisícok gréckych ostrovov poctíme svojou prítomnosťou.

shutterstock_79973056

Ostrov karet a modrej

Rozhodovanie bolo pomerne jednoduché – vyhral Zakynthos. Z Patrasu, kde sme mali hlavný stan, to nebolo ďaleko – pár hodín autobusom a nejaká tá hodinka trajektom. Lepšie ako Santorini, na ktoré by sme išli viac ako 20 hodín. Veľkou výhodou Grécka je, že tam skoro každý vie po anglicky. Aspoň tak, aby vedel predať svoje služby, a tak kupovanie lístkov bola pomerne nuda. Žiadne absurdné situácie, žiadne navýšenie ceny o 100 % len preto, že sme turisti. Tu majú turistov radi. Našťastie. Jediné, čoho sme sa báli, že prídeme na Zakynthos neskoro a všetky autopožičovne budú zatvorené.

Keď sme sa vylodili, zistili sme, že z prístavu do nejakého mesta, kde požičajú autá aj takým ako my, to bolo pomerne ďaleko. Začalo sa pomaly stmievať a našou jedinou nádejou bola grécka siesta. To je tá, ktorú všetci európski daňoví poplatníci, zbožňujú. No vďaka nej tam majú obchody otvorené aj do deviatej. Čiže na žiadne naše slovenské „18:00 a padla“ sa tu nehralo. Našťastie druhýkrát. A tak, kým sa tí, ktorí nemajú vodičáky alebo aspoň 21 rokov, obžierali gyrosom v miestnej taverne, tí zodpovednejší a vodiči šli hľadať autopožičovňu. Aj nejakú našli, aj autá nám požičali. Pre pätnástich ľudí sú tri Citroeny C3 úplne ideálne. Ale veď na cestu do hotelu to stačí, hádam väčšinu času potom strávime na mori.

Nočné blúdenie

Dojedli sme, nasadli sme to autíčok, tlmiče zasyčali a vydali sme sa do hotela. Lenže ja som sa tak naivne domnieval, že Zakynthos sú tri ulice a to je všetko. Ono je to ale naozaj veľký ostrov. Taký, na ktorom v noci veľmi ľahko zablúdite, keď nemáte GPS navigáciu. A našou jedinou navigáciou bola brožúrka s vyznačenými atrakciami na ostrove a Libanónec, ktorý vedel trošku po grécky. Pretože už ste boli mimo veľkého mesta a Gréci na vidieku zase tak super po anglicky nevedia. A tak začala skvelá nočná jazda po tmavom ostrove mimo sezónu.

Každých 300 metrov zastavili tri Citroeny pri krajnici, vystúpil Libanónec, ktorý sa pýtal miestnych, ako sa dostaneme do hotela. Vtipné bolo, že zakaždým nás poslali iným smerom. Ja som chcel už piť víno a nestresovať sa na úzkych serpentínach. Vtedy by som dal pol kráľovstva, čo pol, rovno celé za GPS do auta. Ale nie, my tam musíme tajtrlíkovať pri krajnici a 20 minútovú cestu predĺžiť na dvojhodinovú. Ale nakoniec sme to nejako dali. Ale tajtrlíkovanie neskončilo.

Nezvaní hostia

Hoci sme mali hotel zabookovaný a aj zaplatený, nikto tam o nás nevedel. Takže keď sme tam o jedenástej prišli pozerali sa na nás ako na zjavenie. Vtedy nastúpil do akcie opäť Libanónec, ktorý s mojou pomocou, ukázaním rezervačného mailu a pár telefonátov, vybavil pre celú našu posádku izby. Pani na hoteli si asi myslela, že sme školský zájazd, a tak rozdelila chlapcov a dievčatá do izieb podľa pohlavia. Milé od nej, asi nechcela vo svojom hoteli žiadne neprístojnosti.

Tie sa ani nediali, hoci unavení po ceste, okamžite sme šli spláchnuť nervozitu z cestovania a blúdenia do hotelového baru. Víno ešte nikdy nechutilo tak božsky. Mal som pocit, že hroznové bobule rozdupal samotný Zeus. A na druhý deň sme konečne videli Zakynthos. Majestátne skaly, nekonečne modrý horizont, vplávali sme do Modrých jaskýň, v ktorých je voda modrejšia, ako si viete predstaviť. A to najlepšie na záver – Navagio beach, jedna z najkrajších pláží na svete a určite najkrajšia, ktorú som videl. Vtedy som sa už nehneval, že nikto nezobral navigáciu a že sme  v noci blúdili ako vo filme Blair Witch. Užíval som si život. Keď sa tam však dostanete vy, užívajte si ho hneď odzačiatku a nastavte si navigáciu na adresu hotela. Miestni nie sú takí spoľahliví ako GPS súradnice.