Aké váhy poznáme

Hmotnosť materiálu patrí k najdôležitejším parametrom, ktoré zohľadňujeme pri výrobe akýchkoľvek výrobkov. Na zistenie váhy používame rôzne váhy. Okrem klasickej váhy, na ktorej zisťujeme hmotnosť nášho tela, poznáme ešte obchodné, laboratórne a plošinové váhy. Aké majú využitie a kde ich môžete kúpiť?

screen-vahy-vahy-sk

Obchodné váhy

S obchodnými váhami sa môžete stretnúť v prevádzkach, ktoré predávajú tovar konečným spotrebiteľom. Možno ich poznáte pod názvom ciachované váhy, ale aj tak sa najčastejšie používa názov obchodné váhy. Takýto typ váh musí mať úradné overenie, ktoré má platnosť dva roky. Ak teda prevádzkujete predajňu, overte si, či máte platné úradne overenie. Vyhnete sa tak zbytočným opletačkám, ktoré by vám hrozili pri kontrole.

Laboratórne váhy

Takýto typ váh je charakteristický vysokou presnosťou a spoľahlivosťou. Nájdete ich skôr v školských laboratóriách a lekárňach. Váhy sú špeciálne určené pre kontrolné alebo obchodné váženie. Laboratórne váhy si môžete kúpiť buď s overením, alebo bez neho.

Plošinové váhy

Plošinové váhy sa výrazne odlišujú od laboratórnych a obchodných váh. Sú výrazne väčších rozmerov a nájsť ich budete môcť skôr v skladových priestoroch alebo vo výrobných halách. Plošinové váhy môžu byť vyhotovené buď ako obchodné plošinové váhy určené na obchodné váženie, alebo ako technologické plošinové váhy určené len pre kontrolné váženie. K plošinovej váhe je pripojený elektronický displej, ktorý zobrazuje hmotnosť vážiaceho materiálu a počíta naložené kusy.

Zdroj obrázku: Vahy-vahy.sk