Oplatí sa vám zapteľovať?

Každý kto býva v panelovom dome vie, že počas výstavby panelákových sídlisk sa veľmi na komfort a energetickú efektívnosť nemyslelo. Vtedy bolo pre súdruhov najdôležitejšie, aby v čo najrýchlejšie postavili množstvo bytov prevažne pre mladé rodiny. To, že komfort bývania kríval ako futbalista po šľapáku, už nebolo dôležité. Dnes sa však na to dôraz kladie, a preto môžete vidieť, že populárne zatepľovanie domov prišlo na každé väčšie či menšie sídlisko. Aké výhody vám prinesie?

shutterstock_78381409

Najdôležitejšia je úspora

Hlavnou výhodou zateplenia je úspora energií najmä počas zimnej sezóny, keď vám teplo uniká všemožnými medzerami medzi panelmi, nehovoriac o tom, že ani samotné panely nie sú najlepším izolantom. Koľko môžete ušetriť? Záleží to od použitého materiálu a aj toho, či sa rozhodnete pre zatepelnie plochej strechy, no priemerná úspora sa pohybuje na úrovni 30 %. A aká je návratnosť tejto investície? To ovplyvňuje tiež množstvo faktorov, no priemerne sa vám to vráti už o 8 rokov.

Ďalšie výhody zateplenia

Okrem toho, že zamedzíte únikom tepla, zateplenie prináša aj ďalšie výhody. Jednou z nich je, že cena zatepleného bytu na trhu s nehnuteľnosti je výrazne vyššia ako nezateplených bytov. Takže ak sa rozhodnete pre predaj, prinesie vás to peniaze navyše. Ďalšou výhodou je, že domy, ktoré sú zateplené, majú dlhšiu životnosť. Pretože polystyrén resp. iný zatepľovací materiál funguje ako konzervant.

TIP: Znížte s tepelnými čerpadlami náklady na teplo na minimum.

Pôžička zo Štátneho fondu rozvoja bývania

V prípade, že bývate v dome, ktorý bol skolaudovaný najneskôr v roku 1989, máte nárok na pôžičku z ŠFRB, ktorú následne budete splácať podľa toho, koľko ušetríte na energiách. Prakticky rozdiel medzi nákladmi za energie pred a po zaplatením sa vracia ŠFRB dovtedy, kým pôžičku nezaplatíte. Chcete sa dozvedieť viac? Navštívte stránku experta na zatepľovanie – PSGroup.sk.