Chystáte sa kupovať byt? Všímajte si aj detaily!

Po vlastnom bývaní túži každý, nech už ide o mladých alebo ľudí v strednom či pokročilejšom veku. Nech už máte dôvod na kúpu bytu akýkoľvek, nejde o bežnú záležitosť. Práve preto by ste mali byť dostatočne obozretní.

Pri kúpe bytu sa môžete spoľahnúť na službu realitnej kancelárie alebo si otestovať vlastné nákupné schopnosti a odpovedať na súkromný inzerát. S realitnou kanceláriou by kúpa mala prebehnúť bez väčších problémov, pretože vybavia všetky potrebné veci za vás. Za takéto služby si však musíte priplatiť. Byt si však môžete kúpiť aj na vlastnú päsť.

Lokalita a susedia

Základom spokojného bývania je dobrá lokalita a bezproblémoví susedia. Zistite si pred kúpou, aká je občianska vybavenosť, ako ďaleko sú obchody, pošta, lekár či zástavka autobusu. Zistiť, ako to vyzerá s parkovaním, tiež nie je na škodu. Informujte sa aj o tom, či sa v okolí neplánujú nejaké zmeny, či náhodou pred vašimi oknami nevyrastie nákupné stredisko a podobne.

Neostýchajte sa spýtať aj na to, s akými ľuďmi budete zdieľať spoločný dom. Nepríjemní susedia vám veľa radosti do nového bývanie neprinesú. Všimnite si aj čistotu spoločných priestorov, vchodu či výťahu.

 Zmluva bez problémov? Obráťte sa na právnika

Kúpnu zmluvu vám najlepšie spíšu právnici. Bratislava, Nitra, Žilina či iné mestá ich skrývajú mnoho. Stačí si len vybrať. Ak oslovíte spoľahlivého právnika, zmluva bude obsahovať všetko potrebné, takže sa nemusíte báť ani o peniaze, ani o byt. Realitná agentúra vám síce zmluvu môže poskytnúť, no lepšie spravíte, ak vám ju ešte skontrolujú právnici. Veď nejeden raz sa v nich objavili medzery či nedopovedané veci. Ak si chcete kúpu bytu ešte poistiť, nie je zlé uzavrieť zmluvu o budúcej kúpnej zmluve, ktorá je záväzkom pre obidve strany.