Freelanceri – slobodní a cenení pracovníci na trhu práce

worker-adjusts-watch-1365362-mPredstavte si, že budete pracovať doslova na vlastnú päsť a nebudete viazaní nijakými konvenciami, požiadavkami nadriadených či zmluvami? Hovoríme o novom type zamestnancov, tzv. freelancerov. Freelancerom môže byť ktokoľvek, kto disponuje určitými nadpriemernými vlastnosťami a vie sa sám predať na trhu práce. Pokiaľ máte určité výnimočné danosti a viete sa sami presadiť, tak môžte uspieť ako freelanceri!

Kto je freelancer

Kreatívci, grafici, nezávislí novinári či copywriteri – to sú najčastejší freelanceri. Ich prístup vychádza z definície ich práce – kreatívci sú neradi pútaní konvenciami a závislosťou na niekom ďalšom. Radšej pracujú sami, podľa vlastných pravidiel, ktoré samozrejme aj dodržujú. Aby sa niekto stal freelancerom, musí však spĺňať určité nadpriemerné kvalitatívne či intelektuálne schopnosti. Preto si bežný zamestnanec nemôže povedať, že sa len tak stane freelancerom. Najprv musí na to získať určité intelektuálne kvality.

Kreativita a sloboda

Ako to teda v praxi funguje? Pokiaľ ste napríklad šikovným copywriterom, tak môžte externe písať pre rôzne spoločnosti či agentúry. Nemusíte byť zamestnaný v kancelárii v jednej spoločnosti, jednak preto, že to v rámci vašej práce nepotrebujete a takisto preto, že by to pre spoločnosť boli len ďalšie náklady. Preto radšej môžte pracovať doma a hneď pre niekoľko spoločností na zakázky. Rovnako tak môžte urobiť vtedy, ak ste napríklad šikovným grafikom – po takýchto ľuďoch je momentálne značný dopyt a preto zamestnávateľom určite nebude vadiť, ak u nich nebudete pracovať nastálo. Ocenia aj to, keď im aspoň dočasne vypomôžete.

Freelancerstvo je možná cesta aj pre vás, pokiaľ si na niečo takéto veríte. Pokiaľ vás skutočne zaujala práca na ,,voľnej nohe,“ tak ju pokojne vyskúšajte, možno to bude práve vaša cesta k úspechu. Prajeme vám veľa šťastia pri nachádzaní pracovných príležitostí na pracovnom trhu z pozície freelancera!

Zdroj obrázku : http://www.sxc.hu/browse.phtml?f=download&id=1365362&redirect=photo