Kŕčové žily: Príčiny vzniku a najlepšia prevencia

Kŕčové žily postihujú veľkú časť populácie, mužov i ženy. Najčastejšie sa vyskytujú v pokročilom veku, no čoraz častejšie sa objavujú aj u mladších ročníkov. Prečo vlastne kŕčové žily vznikajú a ako im je možné predísť?

Medzi najčastejšie zdravotné problémy patria rozhodne kŕčové žily. Vyskytujú sa na dolných končatinách a prinášajú nevýhody, ktoré sa týkajú hlavne estetického hľadiska. Preto je dôležité riešiť kŕčové žily hneď a nečakať zbytočne dlho. Mohli by totiž prehĺbiť do vážnejších zdravotných komplikácií.

Aké sú príčiny vzniku?

Čo sa týka príčin vzniku kŕčových žíl, medzi tie patrí hlavne genetika. Preto, ak majú kŕčové žily vaši rodičia alebo iní príbuzní, u vás sa automaticky zvyšuje riziko ich vzniku. Dôvodom je však častokrát aj nadváha a obezita, prípadne sedavý životný štýl. Kŕčové žily môžu vzniknúť aj v tehotenstve, a to najmä z toho dôvodu, že pôsobí tlak maternice na žily v panvovej oblasti.

Veľa sa hýbte

Najlepšou prevenciou na kŕčové žily je zaručene fyzická aktivita. Môže ísť napríklad o plávanie, bicyklovanie alebo beh. To všetko podporuje krvný obeh a zároveň znižuje riziko vzniku kŕčových žíl. Veľmi dobrým riešením sú aj kompresné pančuchy a tiež je dôležité zdravé stravovanie ako aj pravidelná kontrola hmotnosti. Uprednostnite preto potraviny, ktoré sú bohaté na vlákninu a obsahujú čo najnižšie množstvo soli. Nezabúdajte na pravidelný pitný režim.

Navštívte cievnu ambulanciu

Pokiaľ už máte kŕčové žily dlhodobo, mali by ste navštíviť špecializovanú ambulanciu. Cievna ambulancia je zameraná aj na kŕčové žily. Lekár z tejto oblasti vám tak poradí, čo bude pre vás najlepšie riešenie. Kŕčové žily sa riešia operačne, no od ich rozsahu závisí aj metóda. Môže ísť o chirurgickú operáciu, prípadne operáciu laserom.