Líderská škola – ako sa stať lídrom?

1017221_business_silhouetteMnohí z nás ste sa vo svojich príspevkoch zaujímali o líderstvo – či už o to, ako sa lídrom stať, alebo ako v líderskej skúsenosti pôsobiť. Práve preto sme sa vám rozhodli vyhovieť a prinášame dve kapitoly líderskej školy. Prvá sa týka toho, ako sa možno lídrom stať a je určená najmä pre tých, ktorí líderskú rolu ešte teraz nezastávajú. Ak medzi nich patríte aj vy, tak smelo do čítania!

Chcem byť líder

Možno už dlhodobo túžite po tom, aby ste sa stali lídrom na svojom oddelení a viedli ľudí nachádzajúcich sa pod vami. Aby ste sa dostali do tejto pozície, tak musíte niečo v sebe zmeniť. Musíte byť oveľa aktívnejší a iniciatívnejší než predtým – iba tak sa do tejto role dopracujete. Snažte sa komunikovať s ľuďmi okolo seba i so svojimi šéfmi, preberajte do rúk iniciatívu a snažte sa rozhodovať. Nemýľte si to s ,,pchaním sa do zadku,“ to je niečo úplne iné. Tu ide len o to, aby ste ukázali to, na čo máte. Možno si potom vaši nadriadení všimnú, že máte na viac a budete schopní viesť ďalších pracovníkov. V tejto fáze je dôležité najmä ostatných okolo seba čo najviac zaujať!

Bol som vybraná/ý ako líder a neviem, ako viesť 

Niekedy sa stane, že ste vás zvolia za lídra nejakého oddelenia či sekcie a vy vôbec nemáte istotu o tom, či túto úlohu dokážete zvládnuť. Nič to, takéto obavy sú prirodzené a patria k líderstvu úplne neoddeliteľne. Záleží len na tom, ako ich dokážete zvládnuť. Líderstvo totiž stanovuje veľké výzvy – musíte vedieť predstúpiť pred ľudí, dokázať ich viesť ku spoločným cieľom a dokázať neprejavovať svoje zlé nálady. Vaši ľudia totiž musia vidieť, že sa na vás môžu spoľahnúť a nenecháte sa len tak ľahko rozhádzať vonkajšími okolnosťami. Len takto sa potom stanete dobrým lídrom, ak vás do tejto role vyberú!

Tak to by boli niekoľké základné veci líderskej školy pre ľudí, ktorí túžia stať sa dobrými lídrami. Ak máte ešte iné názory, tak ich môžte vyjadriť v diskusii, budeme veľmi radi!

Zdroj obrázku : http://www.sxc.hu/photo/1017221