Líderská škola – ako byť dobrým lídrom?

1020429__1V druhom dieli našej líderskej školy sa zameriame na to, ako byť dobrým lídrom, pokiaľ už túto rolu zastávate. Ako to už veľmi múdro definoval Peter Drucker : ,,Líder robí správne veci a manažér robí veci správne.“ Presne taká je pravda – nechceme vystupovať voči manažérom, ale lídri majú skutočne pri rozhodovaní výraznejšiu rolu než manažéri. Ak už nimi ste, tak určite chcete nájsť inšpiráciu, ako sa možno v líderstve zlepšiť. Poďme sa teda pozrieť na to, čo vás môže posunúť pri vedení ľudí ďalej.

Neustále sa učte a zlepšujte

Líder, ktorý stagnuje a nezlepšuje sa, stráca svoju hodnotu a tým pádom aj upadá v očiach svojich tímových členov. Tí totiž vo vás vidia svoj vzor – vy ste ten, ktorý ich má riadiť a viesť ku neustálemu rozvoju a sebarealizácii. Práve preto je pre vás nutné sa neustále zlepšovať a učiť – len tak budete niekam ďalej posúvať aj ľudí, ktorí pod vami pôsobia.

Majte svoje hodnoty

Líder musí mať stanovené svoje hodnoty, ktorými sa riadi a predstavujú základ, od ktorého sa odráža. Práve zásady sú totiž to, čo určuje lídra a jeho veľkosť. Pri vedení ľudí totiž prichádzajú náročné situácie, ktoré však musíte riešiť s absolútnou rozvahou. Vtedy vám totiž najviac pomôžu vaše hodnoty a zásady, vďaka ktorým nájdete prienik pri prežívaní ťažkých chvíľ. Pred začiatkom práce s tímom si stanovte ciele a hodnoty, určite vám to pomôže.

Stanovte sebe aj iným jasný cieľ

Krásna loď, avšak bez jasného cieľa je predsa zbytočná, nie? Práve taký môže byť aj váš tím – môžte byť skvelým lídrom, mať špičkových ľudí, avšak bez tímového cieľa je všetko zbytočné. Nikdy totiž nebudete vedieť, kam vlastne smerujete a preto je celé snaženie vlastne zbytočné. Stanovte sebe i podriadením jasný cieľ – len tak budete môcť kvalitne viesť svojich ľudí.

Tak to by boli základy pre tých, ktorí už lídrami sú a svojich ľudí vedú. Ak máte ešte iné podnety, tak ich napíšte do diskusie, budeme veľmi radi!

Zdroj obrázku : http://www.sxc.hu/photo/1020429