Matrace

Čím by bola posteľ bez matracu? Azda len prázdnym rámom bez obrazu. Matrac je tým, na čom v skutočnosti spíme, keď si večer unavení po práci líhame do postele. Venujeme však dostatočnú pozornosť jeho výberu, kúpe a následnej údržbe?

Pri výbere správneho matracu by sme si mali položiť filozofickú otázku: kto vlastne sme? Sme aktívni v športe? Sme zdraví? Koľko máme rokov? Máme nadváhu?

shutterstock_132304502

Vo všeobecnosti platí, že čím väčšia hmotnosť, tým tvrdší matrac. Tvrdé a stredne tvrdé matrace sú však hodné aj pre detí a tínedžerov, ktorých kostra stále rastie a potrebuje náležitú oporu. Hodia sa aj pre športovcov s pevným, vypracovaným svalstvom. Seniori a dospelí ľudia s menšou hmotnosťou (predovšetkým ženy) naopak potrebujú mäkší matrac, ktorý sa prispôsobí obrysom ich tela. Ľudia so zdravotnými problémami uvítajú ortopedické matrace, ktoré poskytnú úľavu chrbtici. Pre alergikov sú zas určené matrace so špeciálnou antialergickou úpravou a snímateľným poťahom, ktorý sa dá prať.

Pri výbere matracov je vhodné staviť na kvalitu. Nekupujte ich predsa každý deň, avšak používať ich pravdepodobne budete 365 dní v roku. V dnešnej dobe nájdeme širokú paletu matracov, ktoré splnia nároky aj tých najnáročnejších spáčov. Kvalitné penové matrace s rôznymi stupňami tvrdosti sa ľahko prenášajú, hodia sa pre všetky vekové kategórie a dajú sa použiť aj s polohovateľným roštom. Medzi matracové stálice patria pružinové a taštičkové matrace, ktoré poslúžia aj na príležitostné spanie. Výborným ekologickým a antialergickým riešením sú latexové matrace, ktoré nedajú šancu roztočom.

Údržba matracov je jednoduchá záležitosť. Stačí ich pravidelne vysávať a raz za čas vyvetrať na priamom slnku. V zime ich pokojne vystavte na mráz, ktorý zabije všetky baktérie. Ak má Váš matrac snímateľný poťah, pravidelne ho perte na 60°C. V prípade, že na matraci spí alergik, mali by ste tak učiniť každé dva týždne a zainvestovať aj do periny a vankúša z hypoalergénneho materiálu.

Ak sa o Váš matrac budete vzorne starať, Váš matrac sa postará o Váš bezstarostný spánok.