Rýchle problémy si vyžadujú rýchle riešenia. Či už sa niečo doma pokazí, alebo sa vám prihodí úraz a potrebujete drahé lieky – často nastávajú situácie, kedy potrebujete finančné prostriedky okamžite.
Preto si Slováci obľúbili rýchle pôžičky, ktoré vybavia do niekoľkých hodín. Pri rýchlom konaní sa však môžete dopustiť chýb, ktoré by vás v konečnom dôsledku vyšli veľmi draho. Pripravili sme pre vás návod, ako si vybrať rýchlu pôžičku bez toho, aby ste na nej prerobili alebo natrafili na podvodníkov.
Iste, ľudia si zväčša nepripúšťajú, že nastane situácia, kedy sa budú musieť obrátiť na finančnú inštitúciu so žiadosťou o pôžičku, a preto o pôžičkách nemajú potrebné znalosti. Práve z tohto dôvodu je lepšie byť informovaný, aby ste vedeli, na aké konkrétne údaje sa treba pred samotnou žiadosťou zamerať.
- Porovnávajte rôzne ponuky
Aj keď ste určite zaneprázdnený, v tomto prípade je veľmi užitočné, ak si nájdete čas a porovnáte viacero ponúk. Každá spoločnosť má nastavené podmienky požičiavania inak a kým v jednej nemajú problém s výškou vášho príjmu, pre druhú spoločnosť môže byť nedostačujúci, čo vám premietne do vyššej úrokovej sadzby, čiže drahšej pôžičky.
Najlepším riešením je, samozrejme, osobná návšteva pobočky, kde s pracovníkom preberiete detailnejšie podmienky, no základný prehľad vám pomôžu získať aj porovnávače pôžičiek. Napríklad porovnávač Pôžička.sr využíva každý deň viac ako 1000 ľudí.
- Zvoľte si správny typ úveru
Veľmi častá chyba je nesprávny typ úveru, ktorý sa následne predražuje. Vždy rozlišujte účel, na ktorý pôžičku použijete a podľa toho sa rozhodujte. Ak vám chýba niekoľko desiatok eur na pokazený spotrebič, zbytočne si budete brať pôžičku na niekoľko rokov.
Rýchle pôžičky rozdeľujeme podľa doby splatnosti na:
- Krátkodobé pôžičky s jednorázovou splatnosťou, najčastejšie do 30 dní. O tieto pôžičky môžete požiadať cez sms alebo prostredníctvom online žiadosti. Zvyčajne ide o malé sumy do 500 eur. Tieto rýchle pôžičky sú určené na vyriešenie krátkodobých finančných problémov, preto k nim aj tak pristupujte. Pokazila sa vám televízia a do výplaty ešte chýba pár dní? Toto je správny príklad, kedy siahnuť po krátkodobej rýchlej pôžičke.
- Dlhodobé pôžičky slúžia na financovanie náročnejších výdavkov, ako napríklad rekonštrukcie a splácate ich pravidelne formou mesačných splátok. Vyhnite sa opakovaným krátkodobým pôžičkám, ak potrebujete financovať niečo drahšie, pretože by ste ľahko skĺzli do kolotoča dlhov. Radšej zvoľte bežný spotrebiteľský úver s dlhšou splatnosťou.
- Ideálna splatnosť úveru
Naťahovať umelo splatnosť len preto, aby ste ušetrili na mesačných splátkach je nezmysel. Treba si uvedomiť, že čím dlhšia splatnosť, tým viac sa úver predražuje a zaplatíte viac. Samotnú sumu, ktorú ste si požičali splácate pomalšie a dlhšie obdobie platíte úroky.
- Nastavte si vhodnú výšku splátky
Iste, každý sa chce zbaviť dlhov čo najrýchlejšie, ale robiť to za cenu totálneho prepadu rodinného rozpočtu nie je rozumné. Aj keď ste aktuálne v situácii, kedy si môžete dovoliť vyššie splátky, myslite na zadné vrátka.
V praxi sa osvedčil pomer 30 – 35% výšky splátok pôžičiek voči čistému príjmu domácnosti. Takto sa ochránite pred možnými problémami v budúcnosti, najmä pri vyšších sumách.
- Všímajte si hodnotu RPMN
Aj keď finančné spoločnosti lákajú potenciálnych klientov na nízke úrokové sadzby, ide len o časť toho, čo treba vziať do úvahy, keď si vyberáte pôžičku. Ako sme už upozorňovali vyššie, do hry vstupuje splatnosť, úroková sadzba, no o výslednej cene hovorí hodnota RPMN.
Ročná percentuálna miera nákladov je oveľa dôležitejšie číslo než samotná výška úrokovej sadzby. Zohľadňuje všetky poplatky, ktoré súvisia s pôžičkou – poplatok za poskytnutie, predčasné splatenie, poistenie, atď.
Pri rýchlych pôžičkách sa kedysi hodnoty RPMN pohybovali aj okolo 100%. Tomu je však koniec zavedením licencií Národnej banky, ktorá sprísnila podmienky poskytovania pôžičiek. Nebankové spoločnosti sú povinné mať licenciu, aby mohli poskytovať pôžičky. Získaním licencie sa zaväzujú dodržiavať prísnejšie podmienky, ktoré v konečnom dôsledku chránia klienta.
- Pýtajte sa na podmienky doplnkových služieb
Skôr, než sa rozhodnete pre doplnkové služby, informujte sa o podmienkach, aby ste neskôr neostali nemilo prekvapený, keď vám budú zbytočné. Najčastejšie sú sťažnosti na podmienky poistenia pôžičky a poplatky za zmenu úverových podmienok.
Poistenie pôžičky je užitočné, no ak má nastavené podmienky spôsobom, aby poskytovalo čo najnižšiu ochranu, ide o zbytočný výdavok. Poistenie môže mať výluky alebo lehotu, počas ktorej sa vás ešte netýka.
Zmena úverových podmienok sa najčastejšie týka odkladu splátok alebo predĺženia lehoty splácania. Spoločnosť vám garantuje, že si v prípade finančných ťažkostí môžete lehotu predĺžiť, no ak tento problém reálne nastane, zinkasuje od vás vysoký poplatok.
- Nikdy neplaťte poplatky vopred
Nech ste akokoľvek zúfalý pri hľadaní pôžičky, nikdy nesadnite na lep podvodníkom, ktorí si pýtajú poplatok skôr, než máte pôžičku na účte. Môžu argumentovať príspevkom na administratívu, notárom – s 99,9% pravdepodobnosťou chce táto osoba alebo firma od vás iba vytiahnuť peniaze a žiadnu pôžičku nedostanete.
Navyše, takéto poplatky sú zakázané Národnou bankou. Najčastejšie sa takéto prípady objavujú pri požičiavaní od súkromných osôb, no aj tak stojí za námahu prehľadať internetové diskusie a preveriť si danú osobu. Je veľmi pravdepodobné, že títo podvodníci už oklamali istý počet ľudí, ktorí sa o svoje negatívne skúsenosti radi podelia.
Rýchle pôžičky síce slúžia hlavne na riešenie akútnych finančných potrieb, no unáhliť sa určite neoplatí. Porovnávajte, pýtajte sa na podmienky a čítajte recenzie, aby ste si vybrali takú, ktorá vám skutočne pomôže vyriešiť problémy s peniazmi a nespôsobí ďalšie.