Ako založiť s.r.o. „bez“ vkladu 5000€ do banky?

Nie, nejdeme vám dávať tip na nelegálnu činnosť ani vás vodiť za nos. Pri zakladaní spoločnosti s ručením obmedzeným treba skutočne vložiť základné imanie 5000€ na bankový účet, ktorý je vopred vytvorený za týmto účelom. Vieme však, ako to spraviť bez toho, aby ste si museli našporiť 5000€ iba pre tento účel. Ako na to?

Dajte mi 24 hodín!

Zatiaľ čo v minulosti stačilo podpísať vyhlásenie správcu vkladu, že vklady sú splatené ešte pred registráciou eseročky, od decembra 2013 je všetko inak. Ešte pred samotnou registráciou firmy treba zriadiť špeciálny bankový účet na splatenie vkladu do s.r.o., následne treba pri registrácii doložiť výpis z tohto účtu dokladujúci splatenie 5000€. Po registrácii je už možné peniaze z účtu vybrať a vložiť ich do firemnej pokladne a minúť na prevádzku.

Reálne však možno vklad realizovať takým spôsobom, že vklad bude na účte iba jeden deň. Niektoré banky (OTP, Tatra banka) umožňujú totiž peniaze hneď na druhý deň vybrať. Aj keď teda reálne musíte 5000€ na účet vložiť, nemusíte ich nadobudnúť na dlhodobý účel, ale napr. si ich požičať a takmer okamžite vrátiť. To vám môže zjednodušiť nadobudnutie ako i splácanie. Niektoré právnické spoločnosti špecializujúce sa na zakladanie firiem (napríklad firmáreň.sk) dokonca ponúkajú možnosť, že základné imanie zaplatia priamo za vás.

Snímka obrazovky 2014-05-30 o 11.08.51

Vo dvojici je to jednoduchšie

Možno to málokto vie, ale ak si spoločnosť s ručením obmedzeným zakladáte dvaja, platíte iba polovičnú hodnotu základného imania, 2500€. Na jedného zakladateľa teda vyjde vklad 1250€, čo je rozhodne prijateľnejšie ako 5000€. Ak si vložíte peniaze iba na jeden deň, máte to ešte jednoduchšie.

Nie je všetko len o peniazoch

Ak je napriek tomu pre vás komplikované zháňať kapitál na založenie spoločnosti, máte ešte jednu možnosť. Základné imanie totiž môžete vložiť do spoločnosti aj v nepeňažnej forme. Majetok, či už hnuteľný, alebo nehnuteľný, stačí prepísať na vašu spoločnosť. Výhodné je to napr. ak ste vlastníkom auta, ktoré budete využívať na firemné účely. Túto možnosť zväčša využívajú živnostníci, ktorí sa rozhodli prejsť na eseročku.

Ako teda na to?

Zakladať spoločnosť s ručením obmedzeným nie je rozhodne také jednoduché ako je to v prípade živnosti. Ak teda nemáte právnické vzdelanie, odporúčame vám obrátiť sa na špecializovanú spoločnosť. Málo kto však vie, že založenie firmy vás týmto spôsobom môže vyjsť oveľa lacnejšie, napriek províziám pre spoločnosť.

Pri zakladaní elektronickým spôsobom máte tiež nárok na zľavu zo sadzobníka. Pri hromadných registráciách môže takáto spoločnosť ušetriť stovky Eur, čím si dovolí dávať výhodnejšie ceny. Spoločnosť firmáreň.sk vám napríklad založí eseročku za 275€, čo je menej, ako by ste ako jednotlivec zaplatili iba za súdne poplatky. Nemusíte pritom nikam chodiť, stačí vyplniť jednoduchý online formulár a všetky potrebné dokumenty vám prídu domov.