Zaobísť sa v dnešnej dobe bez bankového účtu je takmer nepredstaviteľné. Výber toho najvhodnejšieho bežného účtu môže byť pre niektorých náročný. Ako si teda správne vybrať a na čo prihliadať?
Ak začnete pátrať, kde si otvoriť bankový účet, určite sa stretnete takmer okamžite s dvoma pojmami – bežný účet a balík služieb. Aký medzi nimi vlastne rozdiel? Bežný účet je základný bankový produkt, ktorý slúži na správu vašich financií.
Banky okrem takéhoto účtu ponúkajú aj tzv. balík služieb s výhodnejšími poplatkami. Ide o napríklad o platobnú kartu, internetový či mobilný banking alebo výber hotovosti z bankomatov.
Nerozhoduje len mesačný poplatok
Drvivá väčšina ľudí sa pri výbere účtu riadi jediným faktorom, a to je výška mesačného poplatku za vedenie účtu. Samozrejme, ide o jednu z najdôležitejších vecí, na ktorú treba prihliadať, no v žiadnom prípade nie je jedinou.
Dobrou pomôckou vám bude, ak si spíšete zoznam vecí, ktoré by ste chceli mať v rámci svojho bankového účtu zahrnuté. Napríklad, niektorí chcú mať viacero platobných kariet, iní na druhej strane zase k dispozícií neobmedzený počet výberov z bankomatov bez poplatkov, a niekto má záujem o banking v mobile či SMS služby zdarma.
Pozornosť venujte hlavne tomu, ako často vyberáte, respektíve vkladáte peniaze na účet, koľko transakcií na účte za mesiac prebieha a či plánujete aktívne využívať internet banking. Pri výbere platí, že bankový účet bude najvýhodnejší pre vás vtedy, keď v ňom budú zahrnuté služby, o ktoré máte záujem za čo najnižší poplatok.
Bankový účet zadarmo
Aj na slovenskom trhu už dnes máme banky, ktoré ponúkajú bežný účet bez poplatkov. Dajte si však pozor, slovné spojenie „bez poplatkov“ môže byť u niektorých bankových subjektov viac než nepresné. Niektoré banky si účtujú poplatky aj za vytvorenie bankového účtu, vystavenie platobnej karty, či majú poplatky za výber z bankomatov. Bežné sú aj poplatky za zriadenie a zmenu trvalého príkazu alebo inkasa.
Často sa môžete stretnúť aj s tým, že banke budete musieť zaplatiť aj za výber z bankomatu, či už z vlastného alebo inej banky. Nehanbite sa preto do detailov pýtať na všetky poplatky, ktoré súvisia so založením a vedením bankového účtu vo vami vybranej banke. Inak by ste po prvom mesačnom výkaze mohli byť veľmi nepríjemne šokovaní, aké skryté poplatky vám boli zarátané.
Čo ak nechcete platobnú kartu?
Ak platobnú kartu nechcete využívať, nenechajte si jej používanie nanútiť, sú banky, kde si môžete založiť bežný účet bez poplatkov aj bez nej. Ak sa chystáte na dovolenku do zahraničia, urobíte dobre, ak sa informujete na poplatky súvisiace s výberom v hotovosti mimo našej krajiny ešte pred vycestovaním.
Uistite sa, že banka, v ktorej si chcete založiť účet, nevyžaduje od vás pravidelné vklady na účet. Mali by ste však vedieť, že v prípade, ak uvažujete nad úverom, v niektorých bankách práve vďaka týmto pravidelným vkladom na účet je možnosť získať predschválenú ponuku pôžičky.
Prevody len s IBAN číslom
Nech si zvolíte bežný účet u akejkoľvek banky, jedna vec bude všade spoločná. Vlani vstúpila do platnosti nová legislatíva Európskej únie, ktorá sa Slovenska ako člena taktiež dotýka. Vzťahuje sa na povinné používanie čísel účtov v IBAN tvare.
Do minulého roka sme na Slovensku totiž využívali pôvodný BBAN tvar pri číslach bankového účtu, to je však už od minulého roka minulosťou. Namiesto neho sa dnes smie používať iba štandardizovaný medzinárodný formát, tzv. International Bank Account Number, skrátene IBAN. To sa skladá z označenia krajiny (SK), špeciálneho kódu s kódom banky a nakoniec z pôvodného čísla účtu.
Výhodou používania tohto formátu je uľahčenie medzibankových prevodov, ako aj rýchle bankové služby medzi krajinami, ktoré využívajú systém SEPA. IBAN sa dnes používa skutočne všade, nebuďte teda prekvapení, ak ho od vás bude vyžadovať napríklad nový zamestnávateľ. Overiť si tvar či vypočítať ho z pôvodného formátu čísla si môžete aj sami, aby ste však neurobili chybu, bude lepšie ak využijete niektorú z kalkulačiek na výpočet čísla IBAN, ktoré sú dostupné na internete.
Tipy, ako zjednodušiť prácu s IBAN
Ak posielate pravidelne čiastku peňazí na iný účet, v rámci internet bankingu si nastavte tzv. preddefinované platby. Keď budete zadávať príkaz, stačí iba zvoliť meno príjemcu. Týmto krokom sa bude IBAN bankového účtu, na ktoré peniaze posielate, dopĺňať automaticky za vás. Tento istý princíp platí aj pri trvalých príkazoch.
Používanie IBAN formátu ušetrí čas aj ľuďom, ktorí aktívne využívajú mobilné bankové aplikácie na svojich smartfónoch. Na faktúre si totiž stačí oskenovať QR kód, na poštovej poukážke zase čiarový kód do mobilu a mobilná aplikácia za vás načíta všetky potrebné údaje, ktoré automaticky prevedie do platobného príkazu.