Betónová, zámková dlažba

Pri stavbe domu treba myslieť naozaj na veľa vecí. Výber stavebných materiálov je kľúčový. Potrebujete také materiály, ktoré veľa vydržia a zároveň Vás finančne nezruinujú. A čo ak Váš dom už stojí, ale okolo neho je len nevzhľadné stavenisko?

shutterstock_89787757

Či už máte veľký alebo malý pozemok, pravdepodobne nebude celý zatrávnený a budete potrebovať poriadnu príjazdovú cestu do garáže alebo aspoň pár chodníčkov, aby ste stále nešliapali po trávniku a po hriadkach. Betónová dlažba je veľmi rozumné riešenie, ktoré sa dá naviac ľahko realizovať.

V dávnej minulosti ostali časy, keď betón bol iba nudný sivý kus hmoty. Dnes si môžete vybrať zo širokej palety betónových dlažieb rôznej hrúbky a pevnosti. Pri výbere myslite na to, aký účel má vaša dlažba plniť. Budú po nej jazdiť autá? Bude sa po dlažbe iba chodiť? Ak máte auto do hmotnosti 3,5 tony, postačí Vám dlažba hrubá cca 6 cm. Pre ťažšie autá zvoľte hrúbku 7-10 cm. Pre bežnú chôdzu stačí hrúbka 4-6 cm.

Nemenej dôležitým faktorom je aj farba a tvar samotných dlaždíc. Vyberajte ju podľa toho, akej farby je Váš dom a v akom štýle je zariadený. Všetko predsa spolu musí harmonicky ladiť. K domu v štýle high-tech sa bude napríklad výborne hodiť betónová dlažba, imitujúca prírodný kameň travertín.

Klasická zámková dlažba sa bude skvele vynímať pri domoch v klasickom štýle aj pri moderných architektonických skvostoch. Ak si nie ste istí, či je pre Vás najvhodnejšia štandardná, hladká, melírovaná alebo otĺkaná dlažba, poraďte sa architektom.

Zámková dlažba je veľmi praktická, jej jednotlivé dlaždice do seba zapadajú ako kľúč do zámku. Skladá sa ako puzzle, z menších kociek alebo obdĺžnikov, prípadne iných tvarov. Takáto betónová dlažba má dlhú životnosť a je výborná na pokrytie veľkých plôch, ale aj menších cestičiek a chodníčkov, pretože je veľmi flexibilná a všestranná.

Ak sa neviete rozhodnúť, či nechať trávnik alebo priestor vydláždiť, zvoľte si kompromis: elegantnú zatrávňovaciu zámkovú dlažbu. Cez otvory v strede dlažby bude rásť tráva, ktorá trochu odľahčí sivý betón.