Čo spôsobuje detskú koliku

Každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie – vzdelanie, výchovu, kamarátov, hračky a hlavne zdravie. Lenže zdravie ratolesti nie je vždy úplne v našich rukách, niekedy sa môže stať, že dieťa prepadne záchvat plaču. A vracia sa pravidelne každý deň. Jedným z častých spúšťačov tohto pravidelného plaču, ktorý môže trvať aj niekoľko hodín, bývajú bolesti bruška. Ktoré až v 20-25 % prípadov môžu byť spôsobené detskou kolikou. Čo to je a čo ju spôsobuje?

shutterstock_123027208

Čo je detská kolika

Detská kolika sa prejavuje záchvatom plaču, ktorý môže pokojne trvať aj tri hodiny. Je to vyčerpávajúce nielen pre dieťa, ale aj pre matku samotnú, pretože tá mu nedokáže v tej chvíli pomôcť. Tento plač je spôsobený bolesťami bruška, ktoré sa najčastejšie objavujú v dojčenskom a predškolskom veku. A čo je spúšťačom týchto bolestí? Dôvodov môže byť viac, tu sú tie najčastejšie.

Príčiny detskej koliky

Bez poriadnej diagnózy sa konkrétna príčina detskej koliky nedá presne určiť, no najčastejšie to bývajú tieto dôvody: problémy so stravou a výživou, či už samotného dieťaťa alebo matky, ktorá svoje dieťa ešte kojí. Ďalej to môže byť prílišné naviazanie či napätie, ktoré sa vytvorilo medzi mamičkou a dieťaťom. V týchto prípadoch pomáhajú domáce zvieratá, ktoré toto napätie pomáhajú zmierniť. A jednou z najčastejších príčin je intolerancia laktózy.

Včasná a dôkladná diagnóza je dôležitá

Keď sa objavia prvé záchvaty plaču, ktoré neustávajú, je dôležité navštíviť lekára, ktorý vám pomôže určiť presné príčiny tohto plaču a vyvráti alebo potvrdí podozrenie na detskú koliku. Ak sa jedná o detskú koliku spôsobenú intoleranciou laktózy, je potrebné dieťaťu pomôcť enzýmom laktázou, ktorá dokáže tieto bolesti minimalizovať. Veľmi účinným pomocníkom obsahujúci tento enzým je Coliprev. Aj preto, ak lekár potvrdí intoleranciu laktázy, poraďte sa s ním, či odporúča aj pre váš konkrétny prípad používať tento liek, ktorý pomôže vašej ratolesti uľaviť od bolesti a nadúvania.