Poznanie seba – predpoklad úspechu

1359278_blank_coinČo nám prináša úspech? Tvrdá práca, talent, či jednoducho šťastie? Myslíme, že z každého spomínaného faktora je pre dosiahnutie úspechu potrebné splniť aspoň určitú časť, ešte je tu však aj niečo vyššie. S úspechom sa totiž často spája aj umenie viesť ľudí, ktorí sú pod vami v rámci vlastnej spoločnosti či iného podniku, ktorý aktuálne vediete. A zvlášť pre vedenie ľudí je dôležité sebapoznanie, pretože len tak môžme dokázať priniesť niečo nové ľuďom pracujúcim pod nami v rámci funkčných či iných štruktúr. A nie je divu, že umenie vedenia ľudí spájame s úspechom – veď individuálne, bez podpory kolegov či tímov by sme len veľmi ťažko niečo mohli v živote dosiahnuť. 

Nie je to jednorazové

Sebapoznávanie nie je jednorazovým procesom ani ničím, čo možno vykonať za krátky čas. Jedná sa o dlhodobý proces, počas ktorého človek spoznáva svoje myšlienkové pochody, názory, reflexy, prípadne pudy, poháňajúceho ho k dôležitým rozhodnutiam. Preto pokiaľ sa chcete naozaj lepšie spoznať, obrňte sa dostatočnou dávkou trpezlivosti. Reálne výsledky síce totiž uvidíte až po dlhšom čase, ale určite budú stáť za to!

Poraďte sa s priateľmi

Vaši priatelia či rodina možno budú vedieť pomôcť pri náročnom procese lepšie spoznania seba samého. Niektoré veci totiž vidia lepšie než vy a vidia ich vo väčšej hĺbke. Nebojte sa preto aj negatívneho feedbacku na vaše správanie. Radšej si aj túto prípadnú kritiku vypočujte a snažte sa zmeniť veci, ktoré voči niektorým vašim prejavom odzneli. Sme presvedčení, že aj rady priateľov môžu pomôcť pri sebapoznávaní a následnej ceste ku úspechu.

Aplikujte poznatky

V konečnej fáze je dôležité aplikovať poznatky a skúsenosti v praxi. Nebojte sa preto zmeniť svoje správanie pri vedení ľudí či iných činnostiach tak, aby bolo vidno, že ste sa v niečom zmenili a lepšie dokážete poznať i viesť seba samého. Len v praxi sa totiž reálne ukáže, či malo sebapoznávanie zmysel a úspech. Ak budete úspešne tieto poznatky aplikovať, tak môžte radostne zdvihnúť ruky do vzduchu – prešli ste náročným procesom sebapoznania!

Možno sa vám zdá sebapoznávanie zbytočné, z nášho pohľadu je však stále nesmierne potrebné. Práve preto sme vám o ňom priniesli článok a veríme, že sme vás aj inšpirovali ku lepšiemu a hĺbkovejšiemu sebapoznávaniu!

Zdroj obrázku : http://www.sxc.hu/photo/1359278