Šport – cesta ku úspechu a peniazom?

1423090_tennis_and_bowling_clubNa Slovensku často utópia, vo svete často bežná prax. Taká je na prvý pohľad odpoveď na otázku položenú v nadpise. Veď sami dobre vieme, že investovanie a pôsobenie v športe sa u nás finančne príliš neoplatí. Veľa vynaloženého času i finančných prostriedkov a následná neochota sponzorov či štátu podporovať činnosť športovcov či klubov brzdí športový rozvoj jednotlivcov i tímov. Majitelia klubov i športovci samotní sa zhodujú v jednom – len výnimky môžu na Slovensku v športe uspieť tak, že z neho budú profitovať. Čo však tak snažiť sa zaradiť medzi týchto šťastlivcov? 

Nemusí to byť také ťažké, ako sa na prvý pohľad zdá. Snáď každý Slovák už dnes pozná meno Peter Sagan. Mladý, úspešný a talentovaný Žilinčan vyrástol z obyčajného chalana na jedného z najlepších cyklistov sveta a okrem Slovákov ho už pozná aj celý svet. Pritom mu stačilo jediné – tvrdá práca, odriekanie a neustála snaha byť najrýchlejší a najlepší. Samozrejme, nemožno zabudnúť na to, že od Boha získal do vienka nespornú dávku talentu. Tú však na rozdiel od mnohých iných talentovaných nezneužil a naopak, ešte ju zveľadil. Menej alkoholu, menej párty a naopak investovanie času do tréningu. Koľko nadaných športovcov si môže povedať, že sa takto obetúvajú tiež? Koľkí z nich by boli ochotní vstávať o piatej ráno na tréning ako kedysi Zdeno Chára? Budem úprimný, podľa mňa ich mnoho nebude.

Každoročne sa u nás rodí mnoho športových talentov, chlapcov či dievčat majúcich potenciál pre to, aby boli úspešní ako Peter Sagan. Nehovoríme, že v prípade tvrdej práce a odriekania takým úspešným ako Sagan či Chára budete. Určite však na šport nerezignujte – veď to môže byť jedna z najkrajších ciest, ako sa dostať ku veľkým peniazom a sláve. Veď budete robiť to, čo vás baví, s rozdielom v tom, že vám za to ešte aj sponzori či majitelia tímov zaplatia. Krásna predstava nie? Aká je teda vaša odpoveď na otázku z nadpisu ? Našu zrejme tušíte…

Zdroj obrázku : http://www.sxc.hu/photo/1423090