Ste všetci nespokojní so službami správcu vášho bytového domu?

Opäť raz ste po obdržaní ročného vyúčtovania nevedeli povedať, či ste viac zmätený alebo „vytočený“? Zase vám vyšiel nedoplatok a keď ste sa snažili pochopiť prečo tomu tak bolo, nedokázali ste sa v zložitom vyúčtovaní zorientovať? A nie je to len váš prípad, ale podobne to vidia aj vaši susedia? Zrejme nastal čas pouvažovať nad zmenou správcu bytového domu.

Správa bytového domu nie je zdarma. Tým pádom žiadajte za svoje peniaze adekvátne služby

Správcovských spoločností je veľa a nie každá poskytuje majiteľom bytov také služby aké očakávajú. Obdržanie ročných vyúčtovaní je obdobie, kedy sa nespokojnosť so súčasným správcom často prejavuje. Nielen spomínanou nezrozumiteľnosťou ročných vyúčtovaní, ale v horších prípadoch aj absolútnou neochotou alebo neschopnosťou správcu adekvátne vysvetliť spôsoby výpočtu jednotlivých položiek, čo veľakrát presahuje až do absolútnej neochoty komunikovať.

Nie vždy však musí nespokojnosť prameniť len z ročného vyúčtovania. Častokrát sú majitelia bytov nespokojní aj so „všednejšími“ vecami akými sú upratovanie, starostlivosť o výťahy alebo zimná údržba. Ak tieto a iné povinnosti správcu nezodpovedajú kvalitou svojej cene, najlepšie urobíte ak sa podujmete na zmenu správcu.

Na zmenu stačí nadpolovičná väčšina a dodržanie zákonných postupov

Zmena správcu vášho bytového domu za účelom nájdenia spoločnosti, ktorá dokáže poskytovať komplexnú správu budov v oveľa vyššej kvalite, nebýva zvyčajne jednoduchý proces. Nie je to však nemožné.

Aby bolo všetko v súlade so zákonom, odvolať vášho súčasného správcu, s ktorým ste všetci nespokojní, musíte na schôdzi majiteľov bytov. A tu môže nastať prvý problém. Schôdze zvoláva správcovská spoločnosť a tak budete potrebovať, aby zvolala schôdzu, na ktorej sa ju chystáte odvolať.

Aj na takýto zjavný paradox však našťastie naša legislatíva myslí. Ak správca nezvolá schôdzu do 15 dní od požiadania, môžu ju zvolať majitelia, stačí, že vyzbierajú podpisy 25% z nich. Následne budete na odvolanie súčasného správcu potrebovať nadpolovičnú väčšinu hlasov všetkých majiteľov. Ak budú správne dodržané všetky postupy, výpovedná doba vášmu starému správcovi začne plynúť hneď po podpísaní zápisnice overovateľmi a vy sa tak môžete venovať hľadaniu nového správcu.

Zdroj obrázka:

Autor: TheHighestQualityImages / Shutterstock.com