Sú detské hry na „strieľačku“ nebezpečné?

Každý rodič chce pre svoju ratolesť to najlepšie – vzdelanie, stravu, zdravie, kamarátov a aj záľuby. Aj preto sa niektorí z nás trošku boja kupovať pištole, samopaly či kuše, že čo to spraví s vývojom chlapca a ako ho to ovplyvní v dospelosti. Existuje však nejaký dôvod na reálne obavy a čo hovoria o tejto téme vedecké výskumy? To vám prezradia ďalšie riadky.

shutterstock_360919811

Sú hry na „strieľačku“ nebezpečné?

Chlapcov už od mala lákali všetky tie výkonné lasery, svetelné meče, pištole, pušky či luky. Má to však negatívny vplyv na ich vývoj a môžu z nich kvôli tomuto vyrásť agresori? Týmito otázkami sa zaoberalo naozaj veľké množstvo rôznych výskumov. A čo zistili? Že neexistuje žiadna spojitosť medzi tým, ak sa deti hrajú s hračkárskymi zbraňami a tým, že z nich vyrastú násilní ľudia. Oveľa dôležitejšie ako hračkárske zbrane je prostredie, v ktorom dieťa vyrastá.

Prečo chlapci túžia po zbraniach

Túžba po zbraniach súvisí s pocitom moci a dominancie. Toto je zakódované v génoch, chlapci majú totiž viac testosterónu ako dievčatá. A práve testosterón spôsobuje túžbu po dominancii. Nevidíme to iba u ľudí, ale aj vo zvieracej ríši, kde opice, levy, muflón či jelene bojujú o to, kto bude najmocnejším jedincom vo svorke resp. na danom území. Je to teda čisto genetická záležitosť.

Treba niečo robiť?

V prvom rade sa nesnažte takéto hry deťom zakazovať. Jediné, čo dosiahnete, bude presne opačný výsledok – dieťa po tom bude túžiť ešte viac a nájde si spôsob, ako sa takto hrať aj napriek vášmu zákazu. Jedným z najlepších riešení sa javí rozhovor – rovný s rovný – v ktorom vašej ratolesti vysvetlíte rozdiely medzi hračkárskymi zbraňami a tými skutočnými. Dieťa ocení váš prístup, že sa s ním rozprávate ako s rovným a bude oveľa prístupnejšie k vašim radám či názorom.