Takto prebiehala evolúcia notebookov

Notebooky, ktoré používame dnes, sú výsledkom vývoja prebiehajúceho niekoľko dekád. Koncept prenosného osobného počítača navrhol poprvýkrát Alan Kay zo spoločnosti Xerox Corporation v roku 1971. Svoju víziu vtedy pomenoval Dynabook.

Prvý úplne prenosný osobný počítač

Písal sa rok 1981, keď istý Alan Osborne vynašiel vôbec prvý komerčne dostupný prenosný počítač na svete. Niesol názov Osborne 1 a firma Osborne Computer Corporation ho na trh vypustila s týmito parametrami:

– váha: cca 11kg

– RAM: 64k

– displej: 5 palcov

– procesor: Zilog Z80 4.0 MHz

Prvý sklápací počítač

Z hľadiska dizajnu bol prelomovým kúskom počítač GRiD Compass 1101, ktorý vzišiel z návrhov britského priemyselného dizajnéra Billa Moggridgea. Svetlo sveta uzrel v roku 1982, bol vybavený procesorom Intel 8086 a lahôdkou bola najmä jeho sklápacia obrazovka (tzv. clamshell dizajn). Zariadenie sa dostalo až do vesmíru – na stránkach NASA môžete nájsť fotku z misie STS-51-G raketoplánu Discovery, na ktorej s ním pózuje astronaut John O. Creighton.

Prvý ozajstný laptop

Gavilan Computer, ktorý bol na trh uvedený v roku 1983, je považovaný za prvý skutočný laptop na svete. Vo svojej dobe sa jednalo o suverénne najmenší a najľahší prenosný počítač aký ste mohli dostať. Jeho súčasťou bola aj disketová mechanika, LCD obrazovka či dotyková myš.

Prvý notebook s farebnou obrazovkou

Tento honor už nikto nezoberie počítaču s názvom Commodore SX-64, ktorý bol verejnosti predstavený v roku 1984. Dostal sa aj do Európy, kde bol známy aj ako Executive 64 alebo VIP-64.

Prvý laptop s TFT technológiou

Za prelomový počin môžeme pokojne označiť aj Thinkpad 700 od IBM, ktorý spoločnosť predstavila svetu v roku 1992. Jednalo sa o prvý laptop s TFT technológiou displeja. V súčasnosti ide o najrozšírenejší typ LCD, vyskytuje sa v telefónoch, televízoroch, navigáciách či displejoch slúžiacich na ovládanie klimatizácií. Majú ho tiež nové aj repasované notebooky.