Tri tipy pre výber správnej kalkulačky

Kalkulačka je bezpochyby jeden z najväčších vynálezov. Aj keď jej história siaha až k prelomu 15. a 16. storočia a to k nikomu inému, ako k veľkému vynálezcovi Leonardovi da Vincimu, jej dnešná podoba sa začala formovať až v šesťdesiatych rokoch minulého storočia.

Prvá kalkulačka sa na trhu objavila práve v roku 1960. Tieto modely boli ale veľmi finančne nákladné a ťažko si ich mohla dovoliť normálna rodina. Dnes už je kalkulačka bežnou súčasťou našich životov. Určite doma máte nie jednu. Jej nezanedbateľné miesto v ľudských životoch jej nemôžeme uprieť.

Nemusíte byť priamo matematik alebo fyzik, aby ste docenili jej rýchle počty. Používame ju v oveľa bežnejších situáciách ako je napr. výpočet sumy v inej mene alebo keď si potrebujeme vypočítať percentá. Situácií je naozaj veľa. Tak ako kalkulačiek. Poďme si ich teda roztriediť.

Kalkulačka_hlavni

Vreckové kalkulačky

Začneme u tých najjednoduchších. Tými sú vreckové kalkulačky. Názov o nich veľa prezradí. Naozaj sú tak veľké, alebo skôr malé, že sa vojdú do vrecka. Sú to všední pomocníci na základné počty. Preto majú väčšinou len základné funkcie ako je sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie, percentá a odmocniny.

Nájdu sa samozrejme aj také, ktoré majú viac funkcií, ako je napr. prepočet meny, avšak naozaj sa u nich počíta s tými najmenej zložitými matematickými operáciami. Niektoré sa predávajú v obale, iné bez neho. Líšia sa tiež počtom miest na displeji. Kúpiť sa dajú už od pár euro. Určite sa hodia do každej domácnosti na bežné výpočty, stačiť budú aj deťom navštevujúcim základnú školu.

Kalkulacka_1

Modely najmä pre účtovníčky

Aj stolné kalkulačky odhaľujú v názve svoju veľkosť. Jedná sa o väčšie kalkulačky, ktoré väčšinou nenosíte pri sebe, ale máte ich v kancelárii, kde s nimi pracujete. Vďaka svojej veľkosti a tiež nahnutému displeji je práca s ňou veľmi rýchla a pohodlná. Počet funkcií je, oproti tomu u vreckovej, oveľa väčší.

Záleží typ od typu, ale dá sa zaobstarať taká, ktorá má korekčné tlačidlo na zmazanie poslednej číslice na displeji, funkciu na výpočet dane alebo marže, dá sa ne nej nastaviť počet desatinných miest a pracovať s pamäťou.

Počet miest na displeji býva tiež výrazne väčší než u vreckových modelov. Vďaka tomu všetkému sa hodí najme pre účtovníčky, ale aj pre podnikateľov. Pri výbere stolnej kalkulačky berte ohľad nielen na jej funkcie, ale aj na to, ako vám daná veľkosť vyhovuje. Či by vám napr. nesedel o niečo väčší model, alebo ten s väčším displejom.

Kalkulacka_2

Kalkulačky s neuveriteľným počtom funkcií

Ďalším typom je vedecká kalkulačka. Aj v tomto prípade nám názov veľa povie. Áno, skutočne je určená najmä pre vedcov, ale aj študentov stredných a vysokých škôl. A to vďaka počtu funkcií, ktorými kalkulačka disponuje.

U niektorých je ich aj viac ako 270. Pracovať môžete s goniometrickými a hyperbolickými funkciami, počítať v rôznych matematických sústavách, počítať zlomky, logické operácie, štatistické výpočty atd. Je toho naozaj neúrekom.

Štandardom je dvoj riadkový displej a možnosť pracovať s pamäťou. Vzhľadom k náročnejším operáciám tieto druhy kalkulačiek, na rozdiel od tých skorej spomínaných, si nevystačia so solárnym napájaním a záložnou batériou, ale nabíjajú sa priamo z batérie. Keď si budete vyberať vedeckú kalkulačku, v prvej rade sa zamerajte na počet funkcií.

Niečo pre obchodníkov

Najväčšie, ale aj cenovo najnáročnejšie, sú kalkulačky s tlačou. Tie na klasický papierový kotúč tlačia účtenky. Najčastejšie tlačia dvojfarebne- čierne a červene. Sú vybavené funkciami pre obchodníkov ako je počítanie s daňou alebo bez nej, počítanie percent, dokážu vypočítať medzisúčty aj celkové súčty, alebo vypočítať počet položiek.

Tie ľahšie vážia okolo pól kila, ťažšie až cez kilo a pól. Najčastejšia sa napájajú sieťovo cez adaptér, ale tie menšie zvládnu aj napájanie cez batérie. Pri ich výbere si všímajte rýchlosť tlače riadku za sekundu a čo všetko dokážu vypočítať. Sú ideálne najme pre drobných živnostníkov, najme obchodníkov. Príslušenstvo ku kalkulačkám s tlačou sa predáva aj zvlášť, takže ho môžete podľa potreby dokúpiť.

Ak už ste študent strednej školy, obchodník na farmárskom trhu alebo dôchodca, určite si vyberiete kalkulačku práve pre svoju potrebu. Pre niekoho je dôležitá veľkosť, pre iného zas počet funkcií.

Aj keď kalkulačku dnes obsahuje snáď každý mobil, dá sa teda predpokladať, že vreckové kalkulačky majú svoju najväčšiu slávu už za sebou, tie špecializované ako sú vedecké, alebo s tlačou, stále zastávajú svoje nezameniteľné miesto. Nájdite si čas na to, vybrať si tú najvhodnejšiu, pretože dobre vybraná kalkulačka vie naozaj uľahčiť život.