Dôslednosť CNC operátorov sa vyrovná hodinárom

Dobrých CNC operátorov je ako maku. Obsluha CNC si totiž vyžaduje oveľa viac, ako len stláčanie gombíkov na automatickom sústružnom stroji. Ak si však s prvotnými úskaliami poradíte, čaká vás rozprávkový príjem.

Obsluhu CNC sústruhu si mnohí predstavujú ako nenáročnú aktivitu na automatickom alebo poloautomatickom stroji, pri ktorej sa vyrábajú súčiastky z kovu pre rôzne technické odvetvia. Nie je to však len o tom.

Čo teda práca CNC operátora obnáša?

  1. Čítanie technických výkresovDokonalý prehľad o kótovacích čiarach, vzdialenostiach a rozmeroch pomôže každému, kto pracuje v technickom priemysle. Schopnosť dobre premerať výsledný výrobok CNC sústruhu je kľúčová, keďže v mnohých prípadoch ide o súčiastky s presnosťou niekoľkých stotín milimetra. Mnohé pracoviská však dnes už ponúkajú školenie aj v tomto smere a CNC operátor tak získa potrebnú prax veľmi rýchlo.
  2. Analýza vstupných a výstupných komponentovBežná pracovná doba sa nezaobíde bez kontroly vstupných kovových odliatkov alebo nárezov. Chybne pripravený kus kovu nedokáže správne opracovať ani ten najlepší CNC operátor s najmodernejším strojom poruke. Ak sa obsluhe CNC niečo nepozdáva, múdrejšie je kus vyradiť a radšej ho nechať na úplný koniec. V opačnom prípade by mohol rozkalibrovať stroj natoľko, že bude znehodnotených oveľa viac výrobkov. To isté sa týka aj výstupov. Každý jeden musí byť očistený a premeraný podľa výkresu, aby následná úprava brúsením či vŕtaním nebola komplikovaná.
  3. Optická kontrola finálneho výrobkuNerovnosti, odtlačky kovových pilín alebo nesprávne upnutie neopracovaného kovu? To všetko môže spôsobiť odchýlky len v stotinách milimetra, ktoré však v tomto priemysle môžu znamenať rozdiel medzi dobre odvedenou prácou a vyradeným kusom. Čistenie stroja, uchopovacích častí a vrtákov či nožov je povinnosťou každého CNC operátora.
  4. Kontrola a nastavenie CNC strojaMajster je len taký dobrý, aké dobré má náradie. Ani tu to nie je inak. Tupý vrták alebo zlomený nôž zničia výrobok a CNC obsluhu to stojí minúty prestojov navyše. CNC operátori preto pravidelne kontrolujú nástroje, nastavujú hodnoty a kalibrujú v programe dáta. Na odchýlky príde šikovný CNC operátor už pri premeraní niekoľkých rozmerov.

 

Školiace pracoviská výrobných firiem vás však nenechajú bez pomoci. Okrem čítania výkresov vás naučia obsluhovať CNC stroje a správne ich nastaviť. Ak skúsenosti máte, môžete v spolupráci s agentúrou Manuvia pracovať napríklad v Nemecku so zárobkom až 1 700 € v čistom. Navyše s príplatkami za prácu počas štátnych sviatkov alebo za nadčasy. Manuvia vám poskytne aj príspevok na dopravu a zabezpečí ubytovanie.

Priamo na webe Manuvie si vyberte jednu z ponúk práce pre CNC operátora získajte nadpriemerný plat.