Nepodceňujte odborné preklady, môže sa vám to vypomstiť

Stratené v preklade nie je len krásny film s Billom Murraym, ale aj bežná situácia, ktorá sa vám môže stať pri kontakte s odbornými zahraničnými textami. Môžete si myslieť, že viete veľmi dobre anglicky, nemecky či španielsky, no keď sa k vám dostane text z oblasti, v ktorej sa nepohybujete a odborných výrazov tam je viac ako púpav na rozkvitnutej lúke, ste stratený v preklade. Je veľmi veľký rozdiel medzi bežnou komunikáciou a komunikáciou v špeciálnom odbore. Čo robiť v takomto prípade?

shutterstock_124923551

Nájdite si prekladateľa

Je nielen zbytočné, ale hlavne nebezpečné, aby ste sa pokúšali prekladať text, ktorému nerozumiete. Samozrejme v prípade, ak ide o podnikovú komunikáciu alebo niečo, čo budete verejne publikovať. V takomto prípade sa veľmi ľahko môže stať, že preložíte čo i len jednu vetu nesprávne a celý obsah zmení význam. V lepšom prípade budete iba na smiech a v tom horšom? V tom horšom môžete stratiť dôveru zákazníkov alebo partnerov. Preto je lepšie, keď nájdete spoločnosť, pre ktorú sú odborné preklady samozrejmosťou.

Berte preklad ako investíciu

Na odbornom preklade sa vám neoplatí šetriť, považujte to ako investíciu, ktorá vám pomôže v ďalšom podnikaní. Aj keď nie ste veľká nadnárodná firma, je pre vás lepšie, aby ste sa inšpirovali od týchto veľkých hráčov, ktorí si pri vstupe na nový zahraničný trh najímajú špičkových prekladateľov, a to hlavne z dôvodu, že si nemôžu dovoliť poškodiť svoje meno. Odborné preklady zabezpečia, aby text vyzeral profesionálne, bol bez chýb a ľudia ho dokázali prečítať bez toho, aby mali pocit, že idú na aute po ceste plnej dier a hrboľov.

Ako by mal vyzerať dobrý preklad

Dobrý prekladateľ by mal poznať oba jazyky dokonalo, mal by poznať obrazné pomenovania, slovné hračky a dokázať sa prispôsobiť svojej cieľovej skupine kultúrne aj výrazovo. Pretože  ak preložíte z angličtiny „cool as cucumber“ ako „studený ako uhorka“, nikto vám nebude rozumieť. No keď to preložíte „studený ako psí čumák“, hneď je to o inom. Nájdite profesionálne preklady, ktoré z vašej spoločnosti neurobia terč posmechu. Navštívte Presto-preklady.sk a získajte prekladateľov, ktorí vám pomôžu.