3 rady pre efektívny time-manažment

1161705_world_time_4Čas – toľkokrát spomínaný, ale predsa nepochybne dôležitý a neodmysliteľný faktor úspechu. Môžete mať totiž dobrý nápad, potrebné know-how, či dostatok kapitálu, ak však nemáte potrebný časový priestor, ste odsúdení na neúspech. Dôležitosť vyváženého a správneho time – manažmentu je zaujímavá pre všetkých, ktorí chcú v živote niečo dosiahnuť – pre študentov, pracovníkov firiem, živnostníkov, či veľkých podnikateľov. My vám prinášame rady vedúce ku životnému úspechu, a preto sme sa zamerali na tri rady o správnom a vyváženom time-manažmente.

Začnite ranným plánovaním

Skúste sa zamyslieť – čo robíte ráno vtedy, keď sa zobudíte? Pozeráte si novinky na internete prostredníctvom smartphonu, alebo len ležíte a len tak rozmýšľate? Skúste aj tento čas využiť efektívnejšie. Ľudský mozog je totiž po prebudení paradoxne neuveriteľne činorodý a aktívny, preto môžete tento potenciál využiť pre efektívnejšie naplánovanie dňa. Predstavte si, čo vás v daný deň čaká a už ráno si tieto aktivity rozčleňte na jednotlivé časové úseky. Verte tomu, že to pomôže a budete sa tohto stanoveného programu držať po celý deň.

,,Focusujte“ sa

Anglické slovíčko focus (zameranie, sústredenie) skvele pasuje do tejto rady – vždy sa aktuálne sústreďte len na jednu vec, ktorú v tej chvíli robíte. Pokiaľ máte v daný deň stihnúť štyri rozdielne úlohy, ktoré navzájom vôbec nesúvisia, tak si na každú vyhraďte potrebný časový úsek. Najhoršie je v tomto prípade robiť všetko naraz, pretože potom máte pocit, že vlastne nič nestíhate a zbytočne sa vystavujete pod tlak. Robte radšej jednu vec naraz a poriadne, a spravíte ju oveľa skôr a kvalitnejšie.

Doprajte si oddych a prestávky

Nie je umenie stráviť v práci dvanásť hodín a večer akurát tak od vyčerpania zaspať. Radšej si čas skutočne plánujte tak, aby ste mali potrebné pauzy pre oddych a zábavu. Je totiž logické, že po hodine sústavnej práce je človek psychicky vyčerpaný. Pri ďalšej práci potom príde nervozita a únava, vďaka čomu sa potrebný časový priestor opäť predĺži. Zaraďte preto radšej pauzu – prečítajte si noviny, poďte na kávu, alebo sa nachvíľu poďte prejsť. Uvidíte, že vám to dodá potrebnú energiu a budete uvoľnenejší. To isté platí o večeroch – vylihovanie pri televízii vám energiu príliš nedodá, určite bude lepšie nachvíľu skočiť do mesta na pivo či kofolu s priateľmi. Baterky sa vám tak dobijú oveľa rýchlejšie.

Tak čo, už viete, ako si lepšie zladiť váš time – manažment? Veríme, že vám naše rady pomohli a aj ich využijete v praxi! Vaše skúsenosti radi uvidíme v diskusii!

Zdroj obrázku : http://www.sxc.hu/photo/1161705