Ako začať s investovaním do akcií?

Rozhodli ste sa, že začnete aktívne zhodnocovať svoje peniaze? Investovanie do akcií môže byť skvelým riešením! Nie je žiadnym tajomstvom, že na ňom zbohatlo množstvo úspešných ľudí. Ako s ním ale začať?

Základom pri investovaní do akcií je výber dobrého brokera. Ten je sprostredkovateľom medzi vami a burzou cenných papierov. Kým v minulosti boli brokermi reálni ľudia, ktorým ste zavolali a oni vykonali váš príkaz na kúpu či predaj akcie, v dnešnej dobe je situácia oveľa jednoduchšia. K dispozícii sú online brokeri, medzi ktorých patrí napríklad XTB. Funguje to jednoducho. Na portáli brokera si vytvoríte investičný účet, kam si vložíte peniaze. Následne môžete sami v priebehu sekúnd kupovať a predávať akcie. Viac informácií nájdete tu.

Ako vybrať správne akcie?

Aby ste na akciách dokázali zbohatnúť, je potrebné predikovať, ktoré z nich majú potenciál úspechu v budúcnosti. Stáva sa, že niektoré spoločnosti nie sú úspešné a skrachujú. Akcie tak výrazne padajú na hodnote a vy žiadne peniaze nezarobíte. Je potrebné vybrať si spoločnosti, ktoré majú potenciál rásť na hodnote. Teda, cena ich akcií bude postupne stúpať a o niekoľko týždňov, mesiacov či rokov ich môžete predať za viac peňazí.

Pri výbere akcií je dobré zamerať sa na renomované veľké spoločnosti, napríklad Apple, Microsoft a podobne. Pri nich nehrozí, že zo dňa na deň skrachujú a vy prídete o svoje peniaze. Na internete nájdete množstvo analýz, ktoré vám pomôžu vybrať tie najlepšie novodobé akcie. Tipy na najlepšie spoločnosti nájdete tu.

Krátkodobé verzus dlhodobé investovanie

Pri investovaní do akcií môžete zvoliť dva typy stratégií. Buď budete akcie kupovať a predávať pravidelne, na dennej či týždennej báze, alebo ich budete držať niekoľko rokov. Obe stratégie majú svoje pre a proti. To, ktorá bude vhodnejšia pre vás, si môžete vyskúšať napríklad v demo účte na stránkach brokera.