Osteoporóza, strašiak kostí

Počuli ste už o osteoporóze? Určite áno. Tomuto ochoreniu sa hovorí aj rednutie kostí. Je to vlastne ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva. Určite vás zaujíma, ako sa prejavuje? Prejavuje sa ubúdaním množstva kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kostí, čo vedie k ich zvýšenej lámavosti z dôsledku oslabenia ich pevnosti. Osteoporóza sa stala veľmi závažným problémom.

Jednak zdravotníckym – približne jedna tretina osôb po zlomení krčka stehennej kosti zomiera do jedného roka na komplikácie pridružených ochorení.

Sociálnym – pacient má po zlomenine zväčša zhoršenú kvalitu života, respektíve je doživotne odkázaný na zdravotnú pomôcku.

Ekonomickým – liečených osteoporotických zlomenín neustále pribúda.

Štatistiky hovoria, že rizikom takejto zlomeniny je ohrozená asi každá tretia žena a približne každý šiesty muž nad 50 rokov. Osteoporózou trpí v priemere 8% dnešnej populácie. Toto ochorenie je tiež často označované aj za tichého zlodeja kostí. Jej príznaky sú často nepatrné a zistené až pri prvej zlomenine.

Najčastejšie sú zlomeniny predlaktia, stavcov, horného konca ramennej a stehennej kosti. Najobávanejšou zo zlomenín je zlomenina krčka stehennej kosti.

Čo je vlastne kosť? Je živým, dynamickým orgánom s bohatým cievnym zásobením a aktívnym metabolizmom. Ľudský skelet sa tvorí asi z 220 kostí, ktoré vytvárajú 15-20 % hmotnosti tela. Skelet v organizme má 3 funkcie: mechanickú funkciu, je zásobáreň minerálov, krvotvorbu.

Je orgánom pozostávajúcim z rozličných druhov tkanív: kostné tkanivo, tukové tkanivo, krvotvorné tkanivo.